A terv megvalósításához viszont nem elég csak leszállni, hanem a leszállóhelytől biztonságosan el is kell szállítani a rakományt. Teljesen mindegy, hogy az tudományos kísérletekhez szükséges műszerekből vagy infrastruktúra kiépítéséhez használható technológiai felszerelésből áll, egyvalami egészen biztos: nem lesz a rakományt rendeltetési helyére eljuttató személyzet.
Robotok és új szoftverek a megoldás.
Szimulált holdi környezetben végeztek teszteket
Az űrügynökség virginiai Langley Kutatóközpontjában évek óta készülnek rá: meglévő robotikus rendszereket új programokkal javítanak fel, hogy a robotok autonóm módon működhessenek a Holdon. (Az igazin.)
A „pehelysúlyú autonóm képességű manipulációs rendszer felszíni műveletekhez és építkezéshez” (LANDO) a főszereplő, kísérletek sorát futtatták le vele az égitesthez hasonlóra kialakított földi környezetben.
Munkában a kutatóközpont
Az egyiken a személyzet kis fémdobozt talapzatra helyezett. A robotkar a tárgy fölé nyúlt, hogy megragadja azt. Érzékelői a környezetet pásztázva keresték a QR-kódhoz hasonló kódolt markerekkel ellátott dobozt. A markerektől a tárgy elhelyezkedésére, robottól való távolságára vonatkozó kritikus infók jutottak a kart irányító számítógépre. A személyzet grafikus felhasználói interfész segítségével jelölte ki, hogy LANDO hova tegye a tárgyat.
A doboz lokalizálása és a lerakóhelyhez vezető biztonságos út kiszámítása után, a kar lassú mozgással a tárgyhoz közelített, olyan szöget kiválasztva, ahonnan egy horoggal gond nélkül fel tudja emelni, a horgot a dobozhoz rögzítette, majd a talapzatról elmozgatva, a dobozt óvatosan a szimulált holdfelszínre eresztette.
A kampót leválasztotta róla, és visszarendeződött a kiindulási pozícióba.
Folytatás a Holdon
Az egész folyamat pár percig tartott, később többször, kicsi holdjáróval (roverrel) megismételték.
A rakomány A ponttól B pontba történő mozgatása, a rendszer irányítása és az akadályokat figyelembe vevő útvonaltervezés mindegyik alkalommal sikeres volt.
Következő lépésben LANDO méretén módosítanak, nagyobb lesz. Funkcióit tekintve, mérnöki tervezőegységet is fejlesztenek hozzá, jelenleg ipari partnereket keresnek a kivitelezéshez. Munkájuk a NASA Kereskedelmi holdi rakomány-szolgáltatások (CLPS) programjának része.
A CLPS kulcsfontosságú lesz tudományos és technológiai bemutatókhoz a Holdon. LANDO sokkal nagyobb méretben is munkaképes. Az irányítórendszert eleve a technológia méretesebb változataihoz fejlesztették.
Milyen rakományokat mozgathat az égitesten?
A tervek szerint műszerek mellett lakóépületek és felszíni energiaellátó technológiák alapjait.
Képek: The Echo, NASA