Elon Musk egyik nagyvállalata, az űrhajózásban érintett SpaceX Falcon 9-e valószínűleg a legfejlettebb és a legmegbízhatóbb rakéta és kilövőrendszer a világon. Éveken keresztül nem vétett hibát, de ennek vége, mert több mint három esztendő után augusztus 28-án reggel a floridai Cape Canaveral-i állomáson nem sikerült a leszállás.
Még nem ismert a probléma oka
Miután visszatért a huszonegy Starlink műholdat sikeresen pályára állító küldetéséből, egy Falcon 9 landolás közben lezuhant az uszály formájú leszállóhelyen, a Shortfall of Gravitas drónhajón.
Lezuhanása persze nem ugyanaz, mint ami a jóval nagyobb Starshippel már többször megtörtént. Nem robbant fel, hanem landoláskor felborult. A lenyűgöző sorozatnak, 267 sikeres leszállás után lett vége. A hibát egyes vélemények szerint a motor égési időzítésével kapcsolatos probléma okozhatta, bár még nem tudni pontosan. A motorból mindenesetre tűzgolyó lövellt ki nagy erővel.
Rakétakilóvés előtt
A leszállásról készült videón látszik, hogy a rakéta egyik lábával volt gond. A SpaceX közölte, hogy a Starlink szerda reggelre tervezett további indítását elhalasztja. Valószínűleg ez a legjobb, amit tehetnek most.
Tolódik az űrséta is
A SpaceX a nagyon várt Polaris Dawn küldetést szintén elnapolta. A misszió keretében civil asztronautákat küldenek majd át a Van Allen sugárzónán, előkészítve magánszemélyek első űrsétáját.
A küldetésnél a Falcon 9 rakéta használatát is tervezték vizsgálni, bár az elhalasztást inkább a rossz időjárással magyarázzák, és nem az indítórendszerrel kapcsolatos problémákkal. A szerdai malőr mindenesetre nem tett jót a Polaris Dawnnak, mert a rosszul sikerült landolás tényleges okának kiderítéséig valószínűleg nem indítják el.
Az újrahasznosítható rakéta elvesztése ráadásul komoly anyagi kárt is jelent, és ami ennél is súlyosabb: beárnyékolja a Falcon 9 eddig makulátlan teljesítményét.
Képek: Rawpixel, Wikimedia Commons