Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Szeptember 5-én vetíti a Netflix az Apollo 13 túlélése dokumentumfilmet

MEGOSZTÁS

A Netflix kezdi a visszaszámlálást: szeptember ötödikén mutatják be az űrhajózás-történet egyik legismertebb eseménye, a kudarcba fulladt Apollo-13 misszióról szóló Apollo-13 – Túlélés dokumentumfilmet. A streaming-szolgáltató a vetítés előtt egy hónappal jelentetett meg kedvcsináló előzetest.

A küldetés és az asztronauták biztonságos hazajuttatásáért folytatott küzdelmet elmesélő, kilencvenhat perces dokumentumfilm eredeti felvételeken és interjúkon alapul.

De mi is történt az Apollo-13-mal?

Emberek a Holdon

Nem egész egy évvel a sikeres Apollo-11, és öt hónappal az Apollo-12 után, 1970. április tizedike és tizenhetedike között került rá sor, de a legénység soha nem jutott el a Hold felszínére.

Az Apollo-11 az Apollo-program ötödik, űrhajósokkal végrehajtott repülése volt, Neil Armstrong, első emberként 1969. július huszadikán lépett a Hold felszínére.

A történelmi pillanat új korszak kezdetét jelenthette volna, de az űrkutatás másként alakult. Az első leszállás sikere a program tudományos célokra való átállítása mellett, paradox módon az egész program jövőjét is megkérdőjelezte: minek folytatni egy olyan programot, amely már teljesítette a fő célkitűzéseit? Az Apollo-17 1972. decemberi repülésével le is zárult, azóta nem járt ember a Holdon.

Ha minden a tervek szerint alakul, jövőre vagy 2026-ban ismét fog.

Az Apollo-13 útja

Hat sikeres Holdra szállás mellett volt egy további repülés is, amely ugyan elérte az égitestet, de majdnem tragikus hiba miatt meghiúsult a leszállás, a repülés pedig minden idők egyik legsikeresebb mentőakciójaként vonult be az űrhajózás történetébe.

Ez volt az Apollo-13 útja.

 

Az Apollo-13 legénysége

 

Az asztronauták eredetileg új felszíni forma, a holdtengereknél idősebb felföldek meglátogatását tervezték, de repülés közben vészhelyzet állt elő: robbanás szakította át az űrjármű szervizmodulját, amelyet az egyik oxigéntartály elektromos rendszere okozott. A robbanás további károkkal járt, a küldetés korlátozott oxigénkészletének jelentős része az űrbe veszett.

A baleset megváltoztatta a misszió célját, immáron a háromtagú legénységet (James Lovell, Fred Haise, Jack Swigert) kellett biztonságban hazavinni. A következő négy nap soha nem látott mentőakcióról és a sikeres visszatérésről szólt. A fél világ élőben nézte a drámát, az élet-halál harcot.

A mostani a legjobb dokumentumfilm a küldetésről

Az eseményt 1995-ben megfilmesítették, Ron Howard mozijában Tom Hanks játszotta az egyik főszerepet. Készültek dokumentumanyagok is, de annyi korabeli mozgókép- és audió-felvételt – köztük a Lovell család házi mozijait – egyikhez sem használtak fel, mint a Netflix-darabhoz.

A filmet a márciusi Koppenhágai Dokumentumfilm Fesztiválon mutatták be, júniusban egy hasonló amerikai rendezvényein is vetítették, akkora nyilvánosság előtt viszont még soha, mint most fogják.

Roger Launius a NASA korábbi főtörténésze és a Smithonian Nemzeti Légi és Űrmúzeum kurátora szerint az Apollo-13 szerencsétlen küldetéséről messze ez az eddigi legjobb dokumentumfilm.

 

Képek: PICRYL, Flickr

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!