Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Kevesebb kis műhold fog dolgozni a 2030-as években

MEGOSZTÁS

Úgy tűnt, hogy a kisméretű műholdak letarolják az iparágat. Szakértők szerint változik a helyzet, és a következő években a tömegük jelentősen nő, illetve kevesebbet gyártanak majd belőlük. De már most is ott tartunk, hogy a kínálat nagyobb a keresletnél.

Az elmúlt évek trendje, hogy egyre több a kisméretű (maximum ötszáz kilogramm tömegű) műhold, kockaformájú műholdakat építenek. Az augusztusi Kis Műhold (Small Satelite) konferencián Gabriel Deville, a Novaspace űripari konzultációs cég tanácsadója viszont arról tartott előadást, hogy a vállalat 14500 kisméretű műholdat tervez a következő évtizedben.

A szám alacsonyabb az Euroconsult által tavaly prognosztizált 23 ezernél – a Novaspace az Euroconsult és a Spactec Partners idei, év eleji egyesüléséből jött létre. Tehát a következő évtizedben felbocsátásra kerülő műholdak száma csökken, egyesek pedig nehezebbek lesznek.

Nő a tömeg, nő a teljesítmény?

Az előrejelzett csökkenés fő oka lehet, hogy a csomó kisebb műholdat az űrbe fellövő Starlink – az Elon Musk vezette SpaceX világméretű műholdas projektje – már nem indít útjára többet.

A SpaceX értelemszerűen folytatja Starlink-műholdak telepítését, csakhogy változott közben a helyzet. A hamarosan felbocsátásra kerülő V2 mini nagyjából 750 kiló, azaz jóval több az ötszázas határértéknél. A korábbiak háromszázat vagy kevesebbet nyomtak. A váltás egyértelmű, és a jövőbeli Starlink-műholdak még nehezebbek lesznek.

 

Kocka-műholdak hálózatban

 

A tömegnövekedés átfogóbb iparági trend része: a működtetők a teljesítményt is növelni akarják. A 2017-ben piacra került kicsi műholdak átlagos tömege tizenkilenc kiló volt. A kocka-alakúak (cubesats) ekkor voltak a csúcson. 2023-ra 199 kilóra terebélyesedtek: hat év alatt minimum tízszerese, de inkább több lett a tömegük. A növekedés a szélessávú műholdak figyelembe vételével is érvényes – azok átlagosan negyvennégy kilót nyomnak.

Sokasodó kihívások

A fejlesztők minden téren (Föld megfigyelése, sávszélesség, kapcsolódás) jobb teljesítményre törekednek, és ezt kétszáz kilogramm körüli tömegben látják most megvalósulni. És a nagy műholdakat is kár és korai temetni: kicsikre ugyan mindig szükség lesz, sok esetben viszont nem elegendők.

A kisműhold-ipar a tömegnövekedés mellett más kihívásokkal is szembesül: az utóbbi években visszaestek a magánberuházások, a kilövésekhez, indításhoz való hozzáférés is egyre korlátozottabb.

A kereslet és a kínálat közötti egészséges arányok szintén felborultak: sok vállalat növelte a gyártást, évente összesen többezer kisméretű műholdat kínálnak az ügyfeleknek, ennyire viszont nincs igény. Nagy részük nem nyitott a versenyre, egyes vállalkozások, mint az Amazon Kuiper projektje inkább a vertikális integráció felé történő átfogóbb törekvés részeként építenek kicsi műholdakat.

Hamarosan ott fogunk tartani, hogy a kínálat jelentős mértékben felülmúlja a keresletet – összegzett Deville.

 

Képek: Wikipedia, NASA

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!