A tesztelés során a kutatók egy rövid promptban összefoglalták az AI számára, hogy fogalmazza meg, mitől válnak ellenállóvá egyes szuperbaktériumok az antibiotikumokkal szemben. A Google tudóstárs AI modellje több lehetséges magyarázatot is adott. Köztük volt az az egy, amelyet a tudósok már korábban helyesnek véltek.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az algoritmus képes volt az elérhető bizonyítékok elemzésére. Kérdések feltevésére, kísérletek tervezésére és ugyanazon hipotézis felállítására, amelyet a kutatók évekig tartó aprólékos munkával értek el.
A Google jelenleg fejlesztés és tesztelés fázisánál tartó „tudóstárs” AI eszköze a tudományos kutatás felgyorsítását célozza. Teszi azt azáltal, hogy segít a tudósoknak az ismeretek hiányosságának azonosításában és új ötletek generálásában.
A legnagyobb előnye viszont az, hogy még azelőtt azonosítja a „kísérleti zsákutcákat”, mielőtt az években mérhető időt és erőforrásokat emésztene fel.
A Google új AI eszköze már részt vett olyan intézmények kutatási programjában, mint a Stanford Egyetem és az Imperial College London. Mindkét projekt során képes volt új hipotéziseket és következtetéseket levonni, amelyek összhangban állnak a legújabb tudományos felfedezésekkel.
A Google „tudóstárs” mesterséges intelligenciája az eddig ismert játékszabályokat is átírhatja. Az eszközt használó két intézmény tudósai már most úgy vélik, hogy komoly áttöréseket hozhat a betegségmegelőzésben és a korai felismerésben.
Az Imperial College Londonban folyt, AI bevonásával zajlott tanulmány, – szakmai bírálaton még át nem esett- publikációja, amely az „AI mirrors experimental science to uncover a novel mechanism of gene transfer crucial to bacterial evolution” címet kapta. A bioRxiv felületén olvasható.
(Kép: Unsplash/Karla Hernandez)