A globális piacokat megviselte, hogy Donald Trump a múlt héten új, tízszázalékos alapvámot vezetett be az Egyesült Államokban az összes gazdaságból származó árukra. A befektetők attól tartanak, hogy a vámok magasabb árakhoz, gyengébb kereslethez és potenciálisan globális recesszióhoz vezethetnek.
Minden a fogyasztástól függ
Ez pedig bajba sodorhatja a fintech vállalatokat – írja a Reuters. E cégek többsége erősen függ a fogyasztóktól, hogy képesek legyenek visszafizetni a hiteleket, és a többletjövedelmet részvényekbe és más befektetésekbe fektethessék.
Néhány fintech cég, köztük az Affirm vagy a Robinhood a bankkártyás és hitelkártyás vásárlásokból származó díjakon is keresnek. Ha a fogyasztók fizetési hajlandósága “kihűl”, ezek a bevételek is sebezhetővé válnak.
A bankok sokszínű ügyfélkörrel rendelkezhetnek, ami voltaképpen védettséget adhat a pénzintézeteknek a hirtelen piaci beszakadással szemben. Eközben a fintech cégek inkább olyan fogyasztókat szolgálnak ki, akik egy gazdasági sokkban az élen járnának – állítják az elemzők.
“A recesszió jellemzően más ágazatoknál keményebben sújtja a tömeges fogyasztói piacokat megcélzó, és egyébként szépen működő vállalkozásokat. Így a fintecheket is, mivel recesszióban az első csoport, amelyik visszaveszi a kiadásait, az alacsonyabb jövedelmű fogyasztók” – mondta James Ulan, a PitchBook feltörekvő technológiai kutatási igazgatója.
Bizalmi válság a fintech-papírok piacán
A Reuters által is példaként bemutatott fintech részvényei is megsínylették az április 2-án elindult globális kereskedelmi háborút. A CNBC arról írt, hogy a bejelentést követő két napban az Affirm részvényei értékük mintegy harmadát vesztették el amiatt, hogy a vámok miatt a vásárlók visszafoghatják költéseiket.
A Robinhood részvényei is mintegy 20 százalékkal gyengültek, akárcsak a hiteleket és banki szolgáltatásokat kínáló SoFi kurzusa.
Az Affirm szóvivője mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy a megnövekedett piaci volatilitás és bizonytalanság mellett az Affirm termékei még vonzóbbá válhatnak mind a fogyasztók, mind a kereskedők számára. A Robinhood és a SoFi nem reagált azonnal a Reuters megkeresésre.
Romló hitel-visszafizetési morál
A hitelnyújtó cégek, például az Affirm és a SoFi számára a romló fogyasztói hangulat és a vámoktól való félelem megkérdőjelezte, hogy a hitelfelvevők képesek-e visszafizetni a hiteleket.
Az Affirm arról számolt be, hogy a december 31-én zárult negyedévben a havi hitelek 2,5 százaléka volt 30 napnál hosszabb ideje késedelmes. Ez enyhe növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest, de a vállalat ezt a növekedést az árképzés kiigazításának tulajdonította.
A SoFi közölte, hogy a december 31-én zárult negyedévben a személyi kölcsönök 0,55 százaléka volt 90 napnál hosszabb ideje késedelmes. A bankok között a Federal Reserve szerint a december 31-ével végződő negyedévben a fogyasztói hitelek 2,75 százaléka volt 30 napnál hosszabb késedelemben.
Növekvő recessziós félelmek
A Goldman Sachs – más befektetési bankokhoz hasonlóan – a hét elején megemelte az amerikai recesszió esélyét, mivel attól tart, hogy Trump vámjai felborítják a világgazdaságot. Az amerikai elnök szerint politikája rövid távon fájdalmat okozhat, de végső soron fellendíti az amerikai gazdaságot és több amerikai munkahelyet teremt.
“A kormányzati retorika szerint a vámok egyszeri árkiigazítást jelentenek, amely különbözik a rendszerszintű inflációtól. Az átlagos háztartás számára a magasabb árak egyszerűen magasabb árakat jelentenek” – mondta Ted Rossman, a Bankrate iparági elemzője.
Az amerikai fogyasztói hangulat már márciusban közel két és fél éves mélypontra zuhant a Michigani Egyetem fogyasztói felmérése szerint. A háttérben azok az aggodalmak állnak, hogy a vámok megemelik az árakat és aláássák a gazdaságot.
Vannak még optimisták
Egyes elemzők mégis optimisták azzal kapcsolatban, hogy a fintech cégek miként vészelik át a következő időszakot.
Ha Trump vámtarifái lenyomják az állampapír-hozamokat, a vállalatok hitelfelvételi költségei sokkal alacsonyabbak lehetnek. Így a hitelezők számára kevésbé kockázatos a hitelnyújtás – mondta Dan Dolev, a Mizuho vezető elemzője.
Így akaratlanul is pozitív következményei lehetnek mindennek a fintech-cégekre nézve. “Sokkal optimistább vagyok, mint amit a piac most sugall” – mondta Doley.
A befektetők továbbra is reménykednek abban is, hogy Trump nyitott lehet a vámokról szóló tárgyalásokra, ami enyhítheti a csapást. Ez a recessziós várakozások némi átárazódásához vezethet – mondta Nick Thompson, az Intro-act elemzője.
…de azért a víz az úr
Elhalasztott IPO-k jelzik a “vámörvény” vonulásának útját. A CNBC arról írt, hogy a piaci turbulencia és bizonytalanság nyomán a Klarna elhalasztotta régóta várt részvénykibocsátását. De hasonlóan döntött a StubHub is.
A Klarna a New York-i tőzsdén tervezett parkettre lépni, a svéd bnpl-társaság célja a 15 milliárd dolláros cégérték volt. A cég részvénykibocsátásának levezénylésével megbízott Goldman Sachs nem kívánta kommentálni a hírt, hogy bizonytalan ideig elhalasztják a tőzsdére lépést.