Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Az USA és Kína is keresi a chipháború megoldását?

MEGOSZTÁS

Genfben tárgyalóasztalhoz ültek amerikai és kínai hivatalos személyek, hogy megkezdjék a két ország közötti mesterségesintelligencia-fejlesztések miatti ellentéteket. Egyelőre senki nem tudja, lesz-e folytatás, vagy csak egyszeri ismerkedés volt.

Mesterségesintelligencia-fronton az elmúlt években, hónapokban felerősödött a két szuperhatalom közötti feszültség. Az Egyesült Államok sorra hozza a Kínába irányuló chipexportot sújtó, korlátozó intézkedéseket. A cél egyértelmű: meg akarják őrizni versenyelőnyüket, hátráltatnák Kína fejlődését az MI területén.

A korlátozások főként a legerősebb grafikus feldolgozóegységekre, GPU-kra, elsősorban az ilyen chipek fejlesztésében vezető szerepet betöltő Nvidia (A100, H100), valamint az AMD és mások termékeire vonatkoznak. Persze változatos trükkökkel Kína ki tudja játszani a korlátozásokat, viszont egyre nehezebb trükközniük.

Az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozik. Félőnek tartják, hogy a kelet-ázsiai ország katonai célokra használ amerikai csúcstechnológiákat. Mindeközben az USA és Kína is autonóm katonai járműveket fejleszt.

Bletchley Park, 2023

2023 novemberében mindkét ország aláírta a Bletchley Parki nyilatkozatot az MI-vel kapcsolatos kockázatok mérsékléséről. Köztük szerepelt a kiberbiztonság, a biotechnológia és a dezinformáció is. Az angliai helyszín szimbolikus volt: a második világháború alatt ott működött a német híradási rendszerek kódjait feltörő tudóscsapat, köztük a legendás Alan Turinggal. De Turing más szempontból még fontosabb: ő volt a mesterséges intelligencia megálmodója, az ő munkásságával kezdődött a szakterület történelme.

Hardverfronton dúl az MI-verseny

 

Szakemberek, hivatalos személyek és megfigyelők egyöntetű véleménye szerint a rivalizálás súlyos következményekkel járhat. De mint ahogy az amerikai és a szovjet vezetők között a hidegháború éveiben létezett a vészhelyzet közbeni közvetlen kommunikációt biztosító forró vonal, úgy a kínaiak és az amerikaiak között is a személyes párbeszéd segíthet célkitűzéseik esetleges összehangolásában, az MI-vel kapcsolatos kockázatok csökkentésének megbeszélésében. Ráadásul a mostani helyzet távolról sem annyira súlyos, mint voltak a második világháború lezárása és a berlini fal leomlása közötti évtizedek.

Genf, 2024

Az első találkozóra Genfben került sor. Az MI okozta balesetekről vagy még rosszabbak megelőzéséről beszélgettek. A tárgyalást a két államfő novemberi találkozója előzte meg. Mindkét fél kifejtette aggályait, konkrét intézkedésekről vagy kötelezettségvállalásokról szóló nyilatkozatok viszont nem láttak napvilágot.

A találkozó a nem szándékos konfliktushoz vezető tévedések megakadályozása volt, ugyanakkor kizárták az együttműködés lehetőségét, mert az USA képviselői szerint az esemény nem azt volt hivatott promótálni. Amerikai diplomaták az MI-vel kapcsolatos kínai visszaélésekről is akartak beszélni, bár a sajtó számára senki nem pontosította, hogy miről. A kínaiak elégedetlenségüket fejezték ki a rájuk nehezedő amerikai nyomás és korlátozások miatt.

Egyik fél sem jelezte, hogy lesz-e folytatás. A mostani megbeszélés sikerét nyilvánvalóan az jelezné legegyértelműbben.

 

Képek: Air and Space Forces Magazine, Needpix

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!