Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Intralogisztikai: a jövő raktárai

MEGOSZTÁS

Míg az e-kereskedelem volumene egészen két évvel ezelőttig egyenletesen növekedett, addig a COVID-19 világjárvány miatti lezárások jelentősen felgyorsították az online kereskedelemre való átállást és megváltoztatták a világban a vásárlási szokásokat és létrejöttek az automatizált raktárak.

A pandémia okozta megnövekedett online értékesítési folyamatok példátlan növekedése a raktári műveletek átrendeződését okozta, azaz sok vállalatot arra kényszerített, hogy új technológiákat alkalmazzanak a raktáraik vagy elosztóközpontjaik optimalizálására és modernizálására. Az intralogisztika mára egyre fontosabb szerepet játszik az e-kereskedelemben, s szerepe egyre tovább növekszik.

Kitekintő: így alakul az európai piac

Az elosztóközpontokban történő rendelési folyamatok és a termékek logisztikai mozgásának optimalizálását, integrálását, automatizálását és kezelését együttesen nevezik intralogisztikának. Az intralogisztika kizárólag a raktáron belüli és a gyártáskiszolgáláshoz kapcsolódó logisztikai folyamatokat jelenti és a hatékony működés rendkívül fontos eleme. A jól megtervezett intralogisztikai folyamatok az e-kereskedelemben kiemelkedően fontosak, hiszen az üzleti siker nagymértékben múlhat rajtuk.

Érdekes trendek figyelhetőek meg az európai intralogisztikai automatizálási piacon, míg 2021-ben még 7,9 milliárd dollárt termeltek a szegmensben, addig 2027-re várhatóan mintegy a 13,5 milliárd dollárt várnak a szakemberek, ami 10,08 százalékos CAGR-növekedést (összetett éves növekedési ráta) jelent az előrejelzési időszakban, derül ki a Market Data Forecast jelentéséből.

Bár az iparág az egyre modernebb automatizálási technológián alapul, még így is számtalan nehézséggel kell szembenéznie, mint például azzal, hogy egyre nagyobb mennyiségű terméket kell elosztani a személyreszabott tömeggyártásnak köszönhetően, ami miatt a folyamatok töredezetté váltak. Ezért olyan vezető informatikai megoldásokat – mint az IIOT (Industrial Internet of Things) és az 5G – hívtak a piaci szereplők segítségül, amelyek közreműködésével könnyebbé válik az automatizálás kialakítása az elosztási és a tárolási folyamatokban. Így a kezelt terméktípustól függetlenül a biztonságos tárolási rendszer akár 85 százalékos helyoptimalizálást, 60 százalékkal nagyobb készletkapacitást és akár 60 százalékos energiafelhasználás csökkenést tesz lehetővé.

Érdekesség még, hogy az EIAM (Europe Intralogistics Automation Market)  elemzése különválasztja a hardvert és a szoftvert. Ugyanis előbbit csupán csak egy eszközként definiálja, amely végrehajtja a felhasználók parancsait, míg a legtöbb automatizálási technológia gyártója a szoftvert tekinti kiegészítőnek. A modern intralogisztika azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektet az integrált szoftverekre, amelyek képesek adatokat gyűjteni, személyreszabott vásárlói profilokat készíteni, illetve erőforrás-, információ- és termékáramlást elemezni, emellett optimalizálni és automatizálni is egyben.

Okos raktáraké a jövő

A bonyolult és komplex termékáramlási műveletek megjelenítésének és valós idejű vezérlésének köszönhetően a jövő raktára sokkal hatékonyabb, ugyanis már léteznek különféle automatizált teherautók, elektromos targoncák, raklapemelők és vontatók, amelyek a mesterséges intelligencia segítségével a legbiztonságosabb módon képesek támogatni az embert. Ilyen automatizált megoldásokat használnak többek között már az autóiparban vagy a repülőtereken is.

2023-ban a raktárak világszerte még jobban modernizálódnak azáltal, hogy olyan technológiákat vezetnek be, amelyek teljes rálátást biztosítanak a működési folyamatokra. A raktár átláthatóságát biztosító rendszerek elterjedése folyamatosan növekszik. Napjainkban korszerű szoftvereket alkalmazva az ellátási lánc folyamatainak irányításához, sok hasznos adat keletkezik, melyeket elemezve a vezetők kontrollálhatják és újratervezhetik a nem megfelelő hatékonyságú folyamatokat. Így sokkal gyorsabban tudnak reagálni az esetleges problémákra, vagy megváltoztatni a gazdaságtalan működést. Szerencsére hazai viszonylatban is egyre több cég ismeri fel az adatelemzésen alapuló működés fontosságát.

A QLM tapasztalata szerint a magyarországi ipari parkok folyamatos fejlesztésével egyre több az 1000 négyzetmétert meghaladó alapterületű raktár, ahol a működés gördülékenységét nagymértékben meghatározza az, hogy az intralogisztikai folyamatok mennyire átgondoltak, megtervezettek – teszi hozzá mindehhez Papp György, a QLM Development Center ügyvezető igazgatója.

Szezonálisan, de akár normál időszakban is megfigyelhető, hogy a raktárakat üzemeltető cégek fejlesztéseket hajtanak végre; például kiszolgáló eszközszámmal bővítenek vagy új raktári dolgozói pozíciókat hirdetnek meg. Majd azt tapasztalják, hogy ezek az intézkedések csak kismértékben, vagy egyáltalán nem oldották meg a problémákat, esetenként akár a belső forgalmi torlódások, betanítási, vagy szervezési nehézségek miatt akár még rosszabb helyzetbe kerültek, mint korábban. Ennek oka a mindennapi operáció üzemeltetése mellett a tervezésre fordítható idő és erőforrás hiánya. “Magyarországon is egyre gyakrabban megfogalmazódik a cégeknél az, hogy a hatékony működés kulcsa az előrelátó tervezés. Ez sok időt, energiát és erőforrást spórol meg, valamint a működést mérhetően hatékonyabbá teszi. Jelentősen csökkenthető a működési költség, mérséklődhet a fluktuáció, a tervezhető működés pedig az ingadozó rendelési folyamatokat is képes kezelni” – hangsúlyozza Papp György.

Papp György, a QLM Development Center ügyvezető igazgatója

Áttérnek a cégek

Bár a raktárak automatizálása a legtöbb vállalat számára megtérülő befektetés, nem minden piaci szereplő engedheti meg magának, hiszen a kis cégek számára a kezdeti beruházás költsége elrettentő lehet. Összességében azonban elmondható, hogy egyre több vállalat dönt az intralogisztikai folyamatok egy részének, vagy akár egészének automatizálása mellett. Vannak, akik már a korai szakaszban alkalmazzák, hiszen az induló cégek számára nagy előnyt jelenthet, ha már a kezdeti fázisban automatizált folyamatok segítik a működésüket, így megalapozva a gyors és fenntartható növekedést a későbbiekben.

A szakemberek által megtervezett intralogisztikai folyamatok szerepe tehát folyamatosan növekedni látszik külföldi és hazai viszonylatban egyaránt. A raktári folyamatok részleges vagy teljes automatizálása pedig már szinte elengedhetetlen annak érdekében, hogy középtávon költséghatékony működés mellett tudjanak fejlődni a raktárral rendelkező, vagy raktárat üzemeltető vállalatok.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!