Még az év elején történt, hogy egy az épület alaprajzával feltanított robotot egy lépcső alján találtak meg összetörve. Az egyébként technokrata dél-koreai dolgozókban azonnal felmerült a kérdés: vajon öngyilkosságot követett el, vagy csupán hibás működés miatt zuhant le a lépcsőn?
Jogot a robotnak?
Még mielőtt bármilyen minősítéssel élnénk. A dél-koreai lakosság különleges helyzetben van a robotokat illetően. Az ország a világon elsőként érte el a több mint 10%-os robotizált ipari munkaerő alkalmazását, és az éttermi konyháktól a kórházi műtőkig mindenhol találkozni velük.
Egyszerűen olyannyira a hétköznapok részeseivé váltak, hogy jelenlétük már fel sem tűnik. A robotok széleskörű elterjedésének oka, hogy a koreai kormány az intelligens gépekben látja a megoldást a rekordalacsony születésszám és a rohamosan csökkenő munkaképes korú népesség problémájára.
A robotok tömeges beáramlása azonban új kihívásokat vetett fel. Többek között azt, hogy sokan már most úgy tekintenek rájuk, mint valamiféle félig tudatos lényekre. Egyre többen ruházzák fel őket emberi tulajdonságokkal. Sőt egyre több -a robotizált munkahelyeken dolgozó – ember látja a robotokat olyan entitásként, amelyek bizonyos szintű tiszteletet és jogokat érdemelnek, még akkor is, ha nem rendelkeznek öntudattal.
Visszakanyarodva, a dél-koreai robot „halálához”. Az eseményt övező vita felvetette azt a kérdést, hogy kell-e a munkahelyi robotoknak jogokat biztosítani. Bár a robot gyártója azt mondta, hogy ez egy hétköznapi meghibásodás volt, a videóra vett jelent milliós nézettséget ért el, és alaposan megosztja az embereket.
A dél-koreai városházán történt incidens óta számos más eset is történt, amikor a robotok látszólag öngyilkosok lettek.
A múlt hónapban a Japán, „Ember a gép ellen” elnevezésű esemény célja az volt, hogy egy mesterséges intelligenciával működő autó versenyezzen egy emberi sofőrrel. A versenyre végül nem került sor; a robotautó a rajtvonalhoz vezető úton a korlátnak hajtott.
Az IFR múlt heti jelentéséből kiderült, hogy az átlagos robotsűrűség világszerte több mint kétszeresére nőtt az elmúlt hét évben. Mivel ez a tendencia a mesterséges intelligencia fejlődésével párhuzamosan tovább gyorsul, egyre több, science-fictionbe illő kérdés kerül majd napvilágra.
(Kép: unsplash/julien Tromeur)