Melissa Heikkia, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) The Algorithm heti MI-hírlevelének szerkesztője ezen a nyáron megy férjhez, jövendőbelijével már tervezik a mézesheteket. De mi köze egy esküvőnek az infokommunikációs technológiákhoz?
Például az, hogy mesterséges intelligencia segítségével terveznek. Melissa megkérte a ChatGPT-t, hogy javasoljon valamit háromhetes Japán-Fülöp-szigetek útra. Nyugalmas és kúl, ugyanakkor nem túl turista helyeket keresnek. A chatbottól hotelek és programok foglalását is kérte.
Miben jó és miben rossz a mesterséges intelligencia?
Első körben kifejezetten elégedett volt az eredményekkel, passzoltak is megelőző kutatásokon alapuló elképzeléseihez. Szörfölésre a fülöp-szigeteki Siargao szigetet javasolta a bot, ahova egyébként is mentek volna, így viszont megerősítette bennük a szándékot. És mivel nagyon részletes kutatást nem végzett, megörült, hogy az MI szenzációsnak tűnő egynapos kirándulásokat, medúzák előli menedékeket, barlangokat és más izgalmas programokat, helyeket javasolt.
Ilyen desztinációk kiválasztásában segíthet a mesterséges intelligencia
ChatGPT elkészítette az útiterv használható első vázlatát. Rengeteg időt takarított meg nekik, ráadásul sok helyről a néven kívül alig tudtak valamit, így bőven informálódtak is. Ha viszont jobban ismert városokról, például Tokióról faggatta a botot, a válaszok kevésbé nyűgözték le. A világhírű Shibuya-kereszteződést és szusievést javasolt, amiket az átlagutazó eleve kívülről fúj. Melissa szerint benne lehetett a hiba, rossz promptokat adhatott meg. Aranyszabály: minél speciálisabb a prompt, annál jobb az eredmény.
A nyelvmodellek a mondaton belüli következő valószínű szó előrejelzésével működnek. Nem értik, meddig tartanak az élmények, milyen átélni azokat. A ChatGPT azt is javasolta Melissának, hogy több mint egy napot időzzön valamelyik látványos helyen, és fotózzon.
Nagyon hamar elunná magát, és meg is jegyezte, hogy a mai MI-rendszerek az ilyen apró, de a logisztikában és a költségvetésben fontos részletekben rosszak. ChatGPT például a jelzettnél jóval drágább szállásokat javasolt.
Jönnek a mindentudó ágensek
Ez azonban a jelen, az MI-ágensek következő generációjával sokat javulhat a helyzet. A jelenlegi MI-kutatás egyik „legforróbb” topikjának számító ágensek valóvilágbeli összetett feladatokat megoldó mesterségesintelligencia-algoritmusok. Valamikor a jövőben emberi asszisztensekhez hasonlóan, rengeteg feladatot oldhatnak meg számunkra.
A jövőben nemcsak javasolni fogják, hogy mézesheteinken mit tegyünk, hova menjünk, hol szálljunk meg, hanem egy lépéssel előrébb menve, le is foglalják a repjegyeket, és nem túlárazott Budapest-Medellin utakat vesznek meg nekünk. Emlékezni fognak preferenciáinkra, költségvetésünkre, csak az összes kritériumnak megfelelő szállásokat, kirándulásokat javasolnak.
Múltbeli, például a legutóbbi utazásnál szerzett tapasztalatainkat szintén fejben tartják, azoknak megfelelően speciális, abszolút személyünkre szabott javaslatokkal állhatnak elő.
Melissa végül megjegyzi, hogy nyári mézeshetei tökéletes megszervezéséhez még nincs megfelelő MI. Hiányzik belőlük a szükséges következtetés, tervezés és emlékezés képessége. Talán tíz év múlva, egy születésnapi úthoz.
Képek: MIT Technology Review, PICRYL