Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hogyan küzdjünk a zene streaming széndioxid-lábnyoma ellen?

MEGOSZTÁS

Tudatos zenefogyasztással is kivehetjük a részünket a klímaváltozás elleni harcból. Koreai poprajongók jó példát mutatnak: elérték, hogy az ország legnagyobb streaming szolgáltatója drasztikusan csökkenti energiafelhasználását. De nemcsak csoportban, hanem egyéni felhasználóként is megtehetjük, amit megkövetel az anyabolygó.

A K-pop néven ismert dél-koreai popzene, lány- és fiúzenekarai a világ legnépszerűbb könnyűzenei termékei közé tartoznak. Rajongók egy csoportja, a Kpop4planet viszont túlment a rajongáson: az irányzat befolyását nemes célra használják, vállalatokat széndioxid-lábnyomukkal szembesítenek, és igyekeznek cselekvésre késztetni.

Például a streaming környezeti hatására hívják fel a figyelmet. Ezek a (dél-koreai) streamek sokkal hosszabbak az átlagnál, akár öt óráig eltarthatnak, jócskán kiegészítve a sztárok bevételeit. A csoport annyira sikeres, hogy elérte az ország legnagyobb streaming szolgáltatójától: a cég 2030-ig száz százalékban átáll a megújuló energiákra.

Mit tanulhatunk a dél-koreai aktivisták példájából?

Általában még csak nem is sejtjük, hogy a streaming mennyire nem környezetbarát. Egy albumé huszonhétszer több energiafogyasztással jár, mint egy CD előállítása. Ugyanakkor az sem egyértelmű, hogy mégis szennyezőbb a lemezkészítésnél.

 

K-pop lányzenekar

 

Tény viszont, hogy a távoli adatközpontokban láthatatlan adattovábbítással megvalósított folyamat komoly széndioxid-kibocsátással jár, tehát a streaming klímaváltozásra gyakorolt hatása egyértelmű. Minden attól függ persze, hogy hogyan tesszük, mert a tartalom, a lejátszó eszköz, a zene hosszúsága stb. egyaránt számít.

Ha tisztában vagyunk ezekkel, magunk is tehetünk a klímaváltozás lassításáért.

A környezettudatos streamelés öt pontja

Először is, behemót televíziók helyett kis készülékeket használjunk. A széndioxid-lábnyom zömét az eszköz termeli, például ötvencolos tévé százszor annyi elektromosságot fogyaszt streamelés közben, mint egy okostelefon.

Ne dőljünk be a reklámoknak, ne cseréljük le évente okostelefonunkat. A teló használata tényleg energiatakarékos, a gyártása viszont nem az.

Harmadik intelem: térjünk vissza a digitális letöltéshez, és csak esetenként használjunk streaminget. A zenehallgatás egyik legkörnyezetbarátabb módja ugyanis, ha megtartjuk kedvenc zenéink digitális fájljait.

Tegyünk azért, hogy a streaming platformok kivegyék részüket a karbon-lábnyom csökkentéséből. Valahogy úgy, mint a Kpop4planet.

Minél hatékonyabban használunk egy forrást, annál nagyobb a teljes fogyasztás, azaz számonkénti alapon a technológia energiahatékonyabb, mintha túlfogyasztjuk a muzsikát. Ne streameljünk minden nap, inkább egy-egy számot hallgassunk meg többször.

 

Képek: Wikimedia Commons, MIT

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!