Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hogyan akadályozzuk meg, hogy a világűr veszélyes roncsteleppé váljon?

MEGOSZTÁS

Földi szemmel el sem képzeljük, mekkora veszély az egyre nagyobb mennyiségű űrszemét. A legpesszimistább forgatókönyv szerint annyi lesz, hogy a világűr használhatatlanná válik. Szerencsére egyes projektek már katalogizálják az „elszabadult” objektumokat.

A világűrbe fellőtt rakéták és műholdak számának folyamatos növekedésével az összeütközések veszélye is nő. Számszerűsítve: uniós előrejelzés alapján 2030-ban százezernél több műhold lehet odafent. A kisméretű műholdak szaporodásával rengetegen mindössze ötszáz és ezer kilométer közötti Föld feletti magasságban tevékenykednek. Például még az önvezető járművek távvezérlésén is ők hivatottak javítani.

Minél több a műhold és más objektum a világűrben, annál több a hulladék, gyakoribbak lehetnek az összeütközések. Már most számottevő munkával igyekeznek ezeket elhárítani. Kérdés, mire lesz elég?

Űrhulladék-katalógus

Egy EU-s projekt megoldást igyekszik találni a problémára. A Toulouse-i Share MySpace a CASSIOPEE keretében elsőként katalogizálja a tíz centiméternél kisebb űrhulladékokat. Az információkkal a rakétákat, műholdakat fellövő vállalatokat igyekeznek segíteni, de iránymutatóként is használhatók űrbeli tevékenységekhez. Az adatok jelentősége szinte napról napra nő. Emlékeztetőül: a Globális Navigációs Műhold Rendszer (GNSS) a 2021-es 199 milliárd dollárosból 2031-re 492 milliárdos üzletté válhat.

 

Űrszemét

 

Két műhold első ismert összeütközése, előrevetítve a jövőt, 2009-ben történt: többezer darabjuk került szanaszét az űrbe. Gondoljunk bele: mivel egy revolvergolyónál legalább tízszer gyorsabban mozognak, még a legparányibb tárgyak is katasztrófát okozhatnak. Bármiből lehet űrhulladék: már nem működő űrjárműből, rakétarészekből, felrobbanó műholdból, tesztekhez használt műholdellenes eszközökből stb.

Fenntartható űrjövő?

A legrosszabb forgatókönyv alapján, a hulladék növekedésével, egy ütközés további ütközések sorozatait indíthatja el, végül az űr használhatatlanná válik. Akár centis tárgyak elmozdíthatnak műholdakat…

A Share MySpace meg nem nevezett európai helyszínen telepített úrhulladék megfigyelésére alkalmas teleszkópot. További helyszínek következnek, összesen négy űrtávcsövet állítanak rendszerbe, az adatokat szoftver dolgozza fel, hogy elkerüljük az összeütközéseket. Mivel a katalógus folyamatosan bővül és a technológia javul, hamarosan már kétcentis tárgyak is követhetők, leírhatók lesznek.

Egy másik EU-s projekt, a 2023 júniusában lezárult Stardust-R szintén a jövő fenntartható űrjén dolgozott. A kereskedelmi és tudományos lehetőségeket optimalizáló, objektumok összeütközését előrejelző technológiákat fejlesztettek.

 

Képek: MIT, Wikimedia Commons

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!