Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Gondolatokat fordít szavakká a beszédprotézis

MEGOSZTÁS

Az agy-számítógép interfészek a legígéretesebb infokommunikációs technológiák közé tartoznak. Az egyre több szenzorral felszerelt, egyre kisebb eszközök komoly szerepet játszhatnak a közeljövő egészségügyében, érzékszervi működésükben sérült, azt elveszítő személyeknek adhatják vissza például a beszéd vagy a hallás képességét.

Képek: Wikimedia Commons, Duke Egyetem

 

A Duke Egyetem kutatói személyek agyi jelzéseit szavakká fordító agy-számítógép interfészt (brain-computer interface, BCI) használó beszédprotézist fejlesztettek. Az eszköz 256 agyérzékelőt tartalmaz, a szenzorokat orvosi minőségű, postai bélyegző méretű, rugalmas műanyagdarabra szerelték fel.

 

Halandzsa szövegekből is sokat ért a rendszer

Más jellegű (Parkinson kór, rosszindulatú tumor miatti) agysebészeten átesett négy személynek ideiglenes beültették, majd nonszensz szavak sorozatának hangos mondogatására kérték őket. A szavakat („ava”, „kog” stb.) meg kellett hallgatniuk, majd el kellett ismételniük.

A neurális és beszéd-adatokat gépitanulás-algoritmuson futtatták le, hogy megállapítsák, pontosan előrejelezhetők-e a kizárólag az agytevékenységről készült felvételek alapján.

 

 

Egyes hangokat, például a „gak” g-jét 84 százalékban azonosította, mert vele kezdődött az általában három hangból álló szó. A rendszer pontossága visszaesett, amikor szóközépi vagy végi, esetleg egymáshoz hasonló hangokat (p és b stb.) kellett felismernie.

Az eszköz összességében negyven százalék pontossággal dolgozott. A kutatók szerint sokat segíthet neurológiai okok miatt beszédképtelen személyeken, akik a BCI közreműködésével visszanyerhetik beszéd-, és kommunikációs készségüket. A számmal azért elégedettek, mert a hasonló agy-beszéd technológiákhoz több idő és adat kell. Ők viszont kilencven másodperces beszélt szövegeket használtak a tizenöt perces tesztből.

 

Miért jobb a hasonló technológiáknál?

Sokan szenvednek a beszédkészséget csökkentő motorikus rendellenességektől, mint az ALS (amiotrófiás laterális szklerózis, a legismertebb beteg Stephen Hawking volt) vagy más szindrómák. A kommunikációt számukra biztosító mostani szerkezetek viszont általában lassúak és nehézkesek.

Ezek a neuroprotézisek átlagosan percenként 78 szót dekódolnak, míg egy ember általában 150 szót mond ki ugyanennyi idő alatt. Az elmondott és a dekódolt beszéd közötti késés az agytevékenységet figyelő szenzorok relatíve alacsony számával magyarázható. Viszonylag kevés olvasztható rá egy, az agy felszínére helyezett, papírvékony anyagra. Kevesebb érzékelő kevesebb dekódolható információt szolgáltat.

A Duke Egyetem szakemberei mindenképpen javítani akartak a teljesítményen. Összeálltak egy nagyon sűrű, ultravékony és rugalmas agyi érzékelőket fejlesztő agykutatóval, ő dolgozta ki a 256 szenzoros megoldást.

Az idegsejtek aktivitási mintázata jelentősen eltérhet beszéd koordinálása közben, ezért a tervezett beszéd pontos előrejelzéséhez meg kell különböztetni a szomszédos agysejtektől érkező jeleket.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!