A megújuló energiaforrásból származó energia tárolása ugyanis nem triviális. Jelenleg lítium-ion akkumulátorok ezrei vannak használatban erre a célra, ugyanakkor az egyre fogyatkozó lítium készletek miatt más megoldásra lesz szükség.
A Massachusetts Institute of Technology-n (MIT) kutató azonban úgy tűnik véletlenül felfedeztek egy sokkal hatékonyabb módot az energiatárolásra.
Egy úgynevezett szuperkondenzátort hoztak létre három alapvető, olcsó anyagból: vízből, cementből és egy koromhoz hasonlító anyagból.
A szuperkondenzátorok rendkívül hatékonyak az energiatárolásban, mert élettartamuk sokkal hosszabb, mint a jelenleg ismert akkumulátoroké, illetve környezeti terhelésük is kisebb. Egyetlen hátulütőjük, hogy gyorsabban szabadítják fel a tárolt energiát, ami kevésbé hasznos az olyan eszközöknél, ahol folyamatos energiaellátásra van szükség hosszabb ideig. Például: a mobiltelefonoknál, a laptopok vagy elektromos autók esetében.
Ettől függetlenül a MIT kutatói szerint a most felfedezett karbon-cement szuperkondenzátor fontos szerepet játszhat a globális gazdaság dekarbonizálásában és az energiatárolás megújításában.
Az épített környezet válhat a legnagyobb akkumulátorrá
“Ha sikerül jól paraméterezni, segíthet megoldani egy fontos problémát – a megújuló energia tárolását” – nyilatkozta az MIT.
A szuperkondenzátorokat pedig sokfélekép lehet felhasználni. Az egyik lehetőség szerint napenergiát tároló utakat hoznának létre az újonnan felfedezett anyagból, ami összetételéből adódóan képes lenne vezeték nélkül feltölteni a rajta áthaladó elektromos autó akkumulátorát.
Egy másik lehetőség, hogy az épített környezet válna energiatárolóvá. A házak alapjába kevert szuperkondenzátorok képesek lennének eltárolni a napsugárzásból származó energiát és azt szükség esetén energiaként továbbadni.
Jelenleg a felfedezett beton szuperkondenzátor, köbméterenként kevesebb mint 300 wattórát tud tárolni. Ez egy 10 wattos LED izzó 30 órás működtetéséhez elegendő.
Az MIT azonban arra is rámutatott, hogy a 30-40 köbméternyi betonból álló szuperkondenzátor már elegendő energiát lenne képes eltárolni, egy lakóház napi energiaszükségletének kielégítéséhez is.
Az újonnan felfedezett anyagot azonban a már meglévő házakhoz nem lehet hozzáépíteni. Csak az újonnan épülő ingatlanok falaiba keverhető.
Az MIT további kutatásokat folytat az energiatároló betonfalak, utak és a betonból alkotható egyéb építmények kapcsán, de úgy tűnik, hogy a jövőben az épített környezet válhat a legnagyobb akkumulátorrá.
(Kép: cdn4.picryl.com)