A felmérésben résztvevők 84 százalékát magyar személy inspirálja, de az idősebb korosztályban ez szinte minden kitöltőre igaz (96 százalék). A Z generációsok negyede külföldi ideált követ. A válaszadók kétharmada ismeri személyesen a példaképét: 35 százalékukat egy családtagja inspirálja.
Orvosi chatbot, termékenység-fejlesztés, adatminta-generálás
A mobilszolgáltató felmérése szerint az egészségügyben és az oktatásban lenne szükség még több inspiráló személyre, de a fiatalabb korosztályok szerint az informatikai és technológiai területeken is kiemelt fontosságú a hazai tehetségek támogatása. Ezt segíti a Yettel és az Óbudai Egyetem közös ösztöndíjprogramja is, aminek a folytatását a nemzetközi nőnap alkalmából jelentette be a telekommunikációs vállalat.
A Yettel és az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának közös ösztöndíjprogramja azzal a céllal született, hogy vonzóbbá tegye a mobiltechnológiát, valamint a műszaki területeket a fiatal nők körében. Az ösztöndíj keretösszege összesen ötmillió forint, amelyet szemeszterenként négy diák nyerhet el. Az idei pályázók olyan érdekes és kurrens témákkal neveztek, mint egy orvosi asszisztens chatbotot képfeldolgozással továbbfejlesztő ötlet, egy női termékenységet vizsgáló interaktív webalapú rendszert fejlesztő terv, valamint egy MI-alapú adatminta generálását célzó projekt.
A legfontosabb a motiváltság és a kitartás
A Yettel felmérésében a megkérdezettek 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ösztönző számukra, ha egy tehetséges emberről hallanak vagy olvasnak. A válaszadók többsége a motiváltságot (48 százalék) és a kitartást (48 százalék) jelölte meg a legfontosabb szempontként. Emellett lényeges tényező az empátia (37 százalék) és az intelligencia (36 százalék) is.
Érdekesség, hogy a példaképek sikeressége csak a magyarok negyedének fontos. A 16-29 éves korosztálynál ez a harmadik leglényegesebb szempont (39 százalék). Ugyancsak ebben a korcsoportban minden negyedik kitöltő a kinézete vagy szépsége miatt tartja inspirálónak az ideálját. Ezzel megelőzte többek közt azt, hogy innovatív legyen a példakép. A 60 év felettiek esetében pedig kifejezetten lényeges az is, hogy a példaképük a munkája révén segítse az embereket.
Több tehetségre lenne szükség – a műszaki területeken is
A magyarok szerint szükség van a hazai tehetségek további támogatására. A válaszok alapján az egészségügyben és a gyógyszeriparban (47%), az oktatásban (45%) és a közéletben (30%) lenne a legnagyobb szükség még több motiváló emberre, emellett a Z generációsok közel negyede szerint az informatikai és telekommunikációs területeken is. A kutatás alapján a támogatásukra jó lehetőség az állami finanszírozás, a vállalati vagy állami ösztöndíj-, a szakmai mentor-, valamint az új tehetségek felfedezésére irányuló programok. A kitöltők harmada szerint a munkahelyi támogatás, negyedük válaszai alapján pedig a több versenylehetőség is hozzájárulhat a magyar tehetségek felkarolásához.
A fiatal generációk számára egyre nagyobb jelentőséggel bírnak a műszaki és technológiai területeken dolgozó inspiráló példaképek. A műszaki pályák iránt érdeklődő tehetségek felfedezésében és támogatásukban segíthet az Óbudai Egyetemmel közös, fiatal nőknek szóló ösztöndíjprogramunk, amit tavaly nőnapon indítottunk el – mondta Szalai Enikő, a Yettel Magyarország HR vezérigazgató-helyettese. Már az első évben olyan innovatív pályázatok születtek, amelyek hozzájárulhatnak a tudomány és technológia fejlődéséhez, legyen szó akár diagnosztikai vagy kutatás-módszertani területekről. Ezért úgy döntöttünk, hogy meghosszabbítjuk az ösztöndíjprogramot, így reméljük, még több fiatal tehetséget segíthetünk – mondta Szalai Enikő.
Az ipari együttműködések és ösztöndíjak kiemelten fontosan az Óbudai Egyetemnek és a Neumann János Informatikai Karnak. Ezek nagymértékben tágítják a hallgatóink lehetőségeit, és teret engednek innovatív kutatási témáik kifejtésének az ipari partnerrel való együttműködés keretében. Mint azt Dr. Eigner György, a Neumann János Informatikai Kar dékánja elmondta: a Yettel támogatása és a tehetségprogram reményeik szerint a női hallgatókat a kutatási-fejlesztés-innováció irányában inspirálja.
(Kép: unsplash.com/Mikael Kristenson)