A Temu mögött álló kínai PDD Holding részvényei brutálisan beszakadtak, miután a cég figyelmeztetést tett közzé.
Mint arra elemző cikkében a Financial Times szakértője is rámutat, a PDD Holding vezetése szerint a bevételek csökkenése elkerülhetetlen az erősödő verseny, valamint a gazdaság lassulása miatt. Mindazonáltal a legnagyobb fenyegetést az európai és az amerikai szabályozás jelenti a Temu forgalmára.
A kínai PDD e-kereskedelmi platform letéti jegyei hétfőn mintegy 30 százalékot estek New Yorkban.
A PDD 13,6 milliárd dolláros árbevétele a második negyedévben jócskán elmaradt a várakozásoktól, és egyre világosabban látszik, hogy a korábbi negyedévekben produkált bevételnövekedési ütem a jövőben már nem tartható fenn. Ez pedig a cég nyereségességén is meg fog látszni.
Visszaütnek az ultra-alacsony árak?
Mivel a PDD gyors növekedésében az extrém alacsony szintre leszorított árak játszották a kulcsszerepet, ahogy a konkurensek követni kezdték a cég stratégiáját, úgy a marketing- és réklámcélú ráfordításokat is növelni kellett.
Ez pedig már meg is látszott a legutolsó negyedéves működési költségekben, amelyek mintegy 50 százalékkal növekedtek. Eközben pedig a munkaerő-jellegű kiadások miatt az általános és adminisztratív költségek megháromszorozódtak.
A Temu korábbi növekedésének egy másik kulcstényezője az a kiskapu volt, hogy az Egyesült Államokba irányuló, 800 dollár kiskereskedelmi értéket el nem érő szállítmányok mentesültek az importvámok alól. Ugyanez a mentesség az Európai Unióba irányuló szállítások esetén 150 eurós kisker-érték alatti, online vásárolt csomagokra érvényes csupán.
Ha ezek a kiskapuk bezárulnak, az jócskán megnehezíti valamennyi, tengerentúli csomagküldő áruház dolgát. Márpedig a Temu viharos piacszerzése jócskán felerősítette azokat a hangokat, amelyek az importvám-mentesség megszüntetését szorgalmazzák. Így szinte biztosra vehető valamilyen mértékű szigorítás mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban.
(kép: unsplash.com/Arum Visuals)