Lassan havi rendszerességgel látunk új csúcskategóriás humanoid robotokról izgalmas bemutató videókat. Futurisztikus és mutatós anyag mind. A gépek intenzíven néznek a kamerába, fel-és leugrálnak, dolgokat rendeznek halmokba. Alkalomadtán beszélnek is. Elmondhatjuk, hogy ez volt a humanoid robotok nyara.
Ezek a humanoid robotok működését bemutató audiovizuális anyagok jó reklámok egy sokáig ígéretesnek tűnt, aztán kicsit eltűnt, az utóbbi években, ezen a nyáron pedig különösen beindult területnek, és persze a robotika egészének is nagyon jót tesznek. A mesterséges intelligencia (MI) reklámozására szintén hasznosak, mert például a ChatGPT-ről azért nehéz látványos mozgókép-anyagot készíteni.
Videódömping, avagy mozgóképen jól mutatnak a humanoid robotok
Ha valaki meg akarja lovagolni az MI-hullámot (startupok, oktatási intézmények), célszerű humanoidokkal tennie, mert egy jó őket mutató látványos videó a legjobb marketing – véli Ken Goldburg, a Berkeley Kaliforniai Egyetem robotikusa, több startup alapítója.
Most dől a pénz. A Figure AI idén 675 millió dollárnyi támogatást kapott, az Agility Robotics túljutott a pilotprojekt fázison, Georgia állambeli gyárban hamarosan munkába állítják az első humanoid flottát.
Ezt a képet valószínűleg nem trükközték meg
Pedig ha alaposabban megnézzük a videókat, a látható fejlődés ellenére, a gépek annyira mégsem tökéletesek, és bizonyos dolgokat eleve nem is tudhatunk. A legfontosabb: távirányítja valaki (a mozgóképeken általában nem látható személy) őket, vagy autonóm hajtják végre a feladatokat. Hacsak a cég nem közli, fogalmunk sincs.
A válogatás szintén sokat számít – hány felvétel kellett a „tökéletes” anyaghoz, mert amikor a humanoidok elbűvölnek, soha nem tudjuk, hogy a látványos videó – például csavarokat rendez kupacba – a kétszázadikra vagy a másodikra jött össze.
Az sem mindegy, hogy a videót felgyorsították vagy sem. Bizonyos dolgokat tényleg felesleges megmutatni, viszont teljesen más a helyzet, ha a gyorsítással el akarjuk titkolni a gép egyik-másik kevésbé látványos tulajdonságát. A cégnek nyilvánossá kellene tennie a vágási utasításokat.
A kezemet figyeld!
Humanoid videókon a kezeket ökölbe görbülten szokás megjeleníteni. A sok használható csuklóval rendelkező robotkéz valóban komplexebb, mint az ipari gépeket általában demonstráló markolóké. A videó azonban csalóka, mert a humanoidok keze valószínűleg kevesebbre képes, mint amennyit a mozgóképek sugallnak.
Például gyakran látjuk őket dobozzal a kézben séta közben. A felvétel üzenete: úgy használják a kezüket, mint mi emberek. Ujjaikat a doboz alá teszik, aztán felemelik. Mi így csinálnánk, és ezt gondoljuk róluk is. A valóságban gyakran csak vízszintesen szorítják, amit a vállalakból érkező nyomás és erő biztosít. Egyébként működik a dolog, mert a humanoid tényleg kézben tartja a tárgyat, csak nem úgy, és távolról sem annyira könnyedén, mint elképzeltük. Nincs még akkora kézügyessége, mint egyes anyagok igyekeznek elhitetni.
A valóság, hogy a legtöbb videón a kezek teljesen részletesen egyáltalán nem látszanak, de ezen se lepődjünk meg, mivel a kézügyesség rendkívül bonyolult mérnöki tervezést igényel.
Szupersztár születik
A nyári videókból az is egyértelműnek tűnik, hogy a humanoidok nagyon jók a két lábon való járásban. Sőt a futásban is, amit persze a Boston Dynamics két- és négylábúitól évek óta megszokhattunk már. A mai közegben a legendás fejlesztőcégen kívül több tucat vállalkozás is képviseli magát mindenféle minőségű, rendeltetésű termékkel.
Humanoidok tényleg hamarosan lefuthatják az embert. De azt sem szabad túlértékelni: az IBM Deep Blue szuperszámítógépe 1997-ben legyőzte az akkori sakkvilágbajnok Gari Kaszparovot, az azóta eltelt bő negyedszázadban mégsem fejlesztettek általános mesterséges intelligenciát.
Hány mázsát szállít kézben egy humanoid?
Amikor humanoid robotok gyalogló-, futóteljesítményét méltatjuk, nem árt megnéznünk a környezetet: rendezett vagy rendezetlen, sima vagy egyenetlen a terep, van-e por, kosz, akadály, vagy minden ideális. Egyedül van ott, vagy ember is jöhet szembe vele. Demóanyagakon valószínűleg egyik sem: se kosz, se akadály, se ember, se állat, minden szép és jó, a robot „szűz” környezetben végzi feladatát.
Raktárak, gyárak és a többi valódi tér – az összes közeg, ahol rendeltetésszerűen emberek mellett fognak dolgozni – nagyon másképp néz ki.
Lehet, hogy üres a rekesz?
A legutolsó trükk: a humanoidok nem mindig olyan masszívak, annyira erős és izmos fickók/hölgyek, mint ahogy a videók sugallják. Sok még kalapácsot sem tudna felemelni, kézben tartani pedig hiú ábránd.
Ha a súlyt a test középpontjához közel tartják, akkor többet tudnak cipelni, nyújtott karral viszont drámai mértékben csökken a szállítókapacitásuk. Az sem kizárt, hogy amikor látványosan emlegetnek és pakolnak innen oda dobozokat, a dobozok üresek.
A hype persze indokolt, csak ne higgyünk el elsőre mindent, amit látunk, mert ahogy léteznek mélyhamisítványok (deepfakes), úgy a humanoidvideók is manipulálhatók.
Képek: MIT, Pexels, Figure AI