Erre a feladatra vállalkozott vezető japán vállalatok egy csoportja: a tengeri szélenergiát nagyméretű, függőleges tengelyű úszó szélturbinák segítségével hasznosítanák.
Mint a megvalósíthatósági tanulmányt készítő konzorcium is rámutat, a projekt fontos részét képezi az ország stratégiájának, amely a megújuló energiát Japán fő energiaforrássá kívánja tenni.
A konzorciumban olyan nagyvállalatok vesznek részt, mint az Albatross Technology, az Electric Power Development (J-POWER), a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO HD), a Kawasaki Kisen Kaisha („K” LINE) és a Sumitomo Heavy Industries Marine & Engineering (SHI-ME) – írta az Interesting Engineering.
Az úszó turbinák bárhol használhatók a tengeren
A konzorcium jelenleg a tervezési folyamatra összpontosít, hogy megszerezze az előzetes engedélyeket az új típusú generációs technológiához. A nagyméretű, vertikális (úszó) tengelyű szélturbinákban az úszó alapzat és a turbina együtt forog.
Az innovatív technológia a hagyományos vízszintes tengelyű turbinákhoz hasonló előnyöket kínál, de azzal az előnnyel, hogy kisebb és olcsóbb úszó szerkezeteket használ. A turbinák a vízmélységtől vagy a tengerfenék domborzatától függetlenül, közel azonos kialakítással gyárthatók, így a tömeges (kereskedelmi) bevezetés várhatóan költséghatékony is lehet.
A konzorcium minden egyes tagja sajátos szakértelemmel vesz részt a projektben: az Albatross Technology vezeti a rendszertervezést, és értékeli a karbonszállal megerősített anyagok használatát. A J-POWER vizsgálja az úszó alap tanúsítási folyamatait és elemzi az ellátási láncot. A TEPCO HD numerikus elemzési módszereket dolgoz ki e nagy turbinákhoz. A „K” LINE a telepítési és karbantartási költségek csökkentésére irányuló stratégiákat vizsgálja, míg a SHI-ME a nagyméretű turbinák tervezési és gyártási technikáit kutatja.
(kép: rivieramm.com)