Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Emberi döntés nélkül is ölhetnek majd a drónok?

MEGOSZTÁS

A brit hadsereg fejleszt mesterséges intelligenciát egy olyan vállalat, amely már korábban is kapott kormányzati megbízásokat az Egyesült Királyságban.

A Faculty AI nevű tanácsadó cég jelenleg az egyik legaktívabb MI-szolgáltatóvá avanzsált a szigetországban. Korábbi kormányzati megbízásai fókuszában az MI biztonságos felhasználása állt. 

Szárnya van, de nem madár…

Az újabban védelmiipari szerződéssel gyarapodó Faculty AI nevű tanácsadó cégnek mindazonáltal van tapasztalata az MI-modellek drónokon való alkalmazásában is. 

Az OpenAI-tól, a Deepmindtől vagy az Anthropic-tól eltérően a Faculty AI nem fejleszt saját modelleket. Ehelyett a modellek viszonteladására és a kormányzati és ipari felhasználásukkal kapcsolatos tanácsadásra összpontosít.

A Faculty azután vált széles körben is ismertté az Egyesült Királyságban, hogy Dominic Cummings vezetésével részt vett a Vote Leave kampány adatelemzésében. (Cummings később Boris Johnson tanácsadója volt.) 

A Johnson-kabinet később a Covid-járvány idején is adott megbízásokat a Facultynek. A Rishi Sunak korábbi miniszterelnök vezetésével létrehozott AI Safety Institute (AISI) számára MI-modelleket teszteltek 2023-ban.

A kormányok között egyfajta globális verseny alakult ki az MI biztonsági vonatkozásainak feltérképezésében. A fegyvergyártó cégek pedig ugyancsak szívesen alkalmaznának MI-t a drónokon. (Ilyen felhasználási eset például a „hű szárnysegéd”: a drónok ilyenkor a vadászgépeket kísérve repülnek. Másik ilyen alkalmazási típus a “settenkedő lőszer”, amikor kivárnak a célpont felbukkanásáig, és csak akkor nyitnak tüzet rá, ha a cél már látható.)

Felkutatni és elpusztítani?

A legújabb technológiai fejlesztések azonban már olyan drónokat sejtetnek, amelyek képesek nyomon követni a célpontot. De ezen túlmenően akár ölni is képesek lehetnek – mégpedig anélkül, hogy a végső döntést emberi operátor hozná meg.

A Hadean nevű brit startup a napokban jelentette be együttműködését a Facultyvel. A két cég azonosítási, mozgáskövető technológiák fejlesztésén dolgozik majd együtt. A projekt emellett kiterjed autonóm rajok fejlesztésére, telepítésére és működtetésére is.

Mindazonáltal, a The Guardian úgy értesült, hogy a Faculty és a Hadean közös munkája nem terjedt ki a fegyvercélzásra. A Faculty azonban titoktartási megállapodásokra hivatkozva nem válaszolt arra a kérdésre, hogy dolgozik-e halálos csapásra alkalmas drónokon. Védelmi célú megbízásairól a Faculty nem árult el semmilyen további részletet.

A Faculty szóvivője szerint olyan újszerű MI-modellek fejlesztésében nyújtanak segítséget, amellyel védelmi partnereink biztonságosabb és robusztusabb megoldásokat hozhatnak létre. 

A szóvivő szerint a Faculty egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a mesterséges intelligencia biztonsága terén, többek között a gyermekek szexuális zaklatása és a terrorizmus elleni küzdelem terén.

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!