A legnépszerűbb platformok az Airbnb, a Booking.com, az Expedia, valamint a TripAdvisor voltak.
Idén áprilisban 53,5 millió vendégéjszakát foglaltak online csatornákon az európai utazók, ez kis mértékű, 1,8 százalékos visszaesést jelentett éves bázison. A májusi 73 millió vendégéjszakás foglalás már 31,7 százalékos növekedést jelzett. A júniusi 82,3 milliós adat pedig 17,8 százalékkal haladta meg az éves bázist – közölte az Eurostat.
Idén júniusában valamennyi uniós országban nőtt az online platformokon keresztül lefoglalt vendégéjszakák száma. A legnagyobb növekedést Máltán (+45,8 százalék 2023 júniusához képest), Litvániában (+28,1 százalék) és Svédországban (+27,4 százalék) mérték. Magyarország ebben a viszonylatban az uniós középmezőnyben helyezkedik el.
Ezzel szemben Belgiumban (+2,6 százalék), Hollandiában (+3,3 százalék) és Szlovéniában (+6,0 százalék) szerény növekedést regisztráltak.
Budapesten szorulhat a “sharing economy”
Összesen huszonhat szakmai szervezet írta alá azt a közös, szakmai állásfoglalást, amely az új Fővárosi Közgyűlés megalakulásának apropóján jelent meg a Turizmus.com-on.
A rövid távú lakáskiadás egyfelől lakhatási, szociális, másfelől turisztikai kérdés, amely mindazonáltal a budapesti belső kerületeket érintő ügy – jelezték az aláírók.
A turisztikai szervezetek szerint a főváros turizmusának szüksége van a “sharing economy” modellben működő szálláshelyekre, az ide érkező vendégek kifejezetten kedvelik az ilyen típusú szállásokat, összhangban a “be like a local” trenddel.
A teljes tiltást jogi nonszensznek és gazdaságilag irracionálisnak nevezték; a szakmai szövetségek a teljes tiltás és a jelenlegi szabályozás közötti kompromisszumos megoldást javasolják a kormány számára.
Az aláíró szervezetek sürgetik, hogy egy, a nemzetközi gyakorlatot ismerő tanácsadó cég bevonásával készüljön átfogó elemzés a szálláshelypiacról, azon belül konkrétan a sharing economy modellben működő szálláshelyek szegmenséről. Ennek a vizsgálatnak az eredményei alapján készüljön majd – minden érintett érdekeit figyelembe vevő – szabályozási koncepció.
(Kép: unsplash.com/Brooke Cagle)