Nagyon komoly kutatás-fejlesztést követően debütált ma a Ryzen AI 300 és a Ryzen 9000 széria, amelyek várhatóan júliusban jelennek meg. A két új chip önmagában is bivalyerős, a termékcsalád közvetlen versenytársa lehet az Intel közelgő Lunar Lake és a Qualcomm Snapdragon X-ének.
Az AMD Ryzen AI 300 a következő generációs mesterséges intelligencia laptopokat célozza, többek közt a Microsofttal való partnerség miatt, ezek a chipek kerülnek a tech óriás Copilot AI chatbotjával felszerelt laptopjaiba is.
A PC felhasználókra is gondolt az AMD
Ugyanakkor nemcsak a laptop piacot célozta az AMD. A Computex-en az asztali gépeket célzó Ryzen 9000 sorozat is debütált, amit „a világ leggyorsabb fogyasztói PC processzorának” nevezte Lisa Su, az Advanced Micro Devices Inc, azaz AMD CEO-ja. A Ryzen 9000 főként a gamereket és a tartalomkészítőket célozza.
A Ryzen AI 300, a Ryzen 9000 és az ötödik generációs EPYC-k a legújabb „Zen 5” architektúráira épülnek. Ezzel kapcsolatban Su bizakodó, mint monda: „a Zen 5-öt a szuperszámítógépektől kezdve az adatközpontokon át a PC-kig mindenhol látni fogjuk.”
„A mesterséges intelligencia az első számú prioritásunk. Hihetetlenül izgalmas időszak elején vagyunk, hiszen az MI gyakorlatilag minden üzletet átalakít”
– mondta Lisa Su az AMD elnök-vezérigazgatója a tajpeji Computex technológiai konferencián.
Kiélezett verseny zajlik a chipgyártásban
A chipgyártók egyébként brutális versenyben vannak, hogy relevánsak maradhassanak az MI fejlesztésekben. Például a Samsung Electronics chipgyárának is otthont adó Dél-Korában, 19 millió dollárnak megfelelő won-t öntöttek a chip üzletágra.
Szintén jól reflektál a kiélezett versenyhelyzetre, hogy az Nvidia vasárnap mutatta be „Rubin” névre keresztelt, következő generációs MI-chipjét, amely a korábbi, az idén márciusban bejelentett „Blackwell” utódja lesz.
Az Nvidia vezérigazgatója Jensen Huang, a vasárnapi bejelentés kapcsán arról is beszélt, hogy évente új MI-chip technológiát fognak kiadni. Korábban ez két éves periódus volt. Erre kontrázott hétfőn az AMD vezér, aki szintén arról biztosított a tech-piacot, hogy évente fognak újabb MI chipekkel előrukkolni.
Egyébként az Nvidia-hoz hasonlóan az AMD sem gyárt saját chipeket. Ehelyett a chipek gyártását kiszervezi, főként a világ legnagyobb szerződéses chipgyártójához, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-hoz.
(Kép: Flickr)