“A mesterséges intelligencia végérvényesen megváltoztatta a világot. Mint minden ágazatnak, az oktatási rendszernek is alkalmazkodnia kell ezekhez a változásokhoz” – mondta a kezdeményezésről Alar Karis észt elnök.
Felkészülés az MI-korszakra, avagy a népszerű chatGPT
Az “AI Leap” elnevezésű programba kezdetben 2025. szeptember 1-jétől húszezer középiskolás és háromezer tanár fog bekapcsolódni – közölte az oktatási minisztérium.
Észtország a tervek szerint 2026 szeptemberétől a szakiskolákra, további 38 ezer diákra és háromezer tanárra terjesztheti ki a programot.
“Észtország gazdasági versenyképessége attól függ, hogy mennyire tudjuk felkészíteni a fiatalokat a mesterséges intelligencia korára” – mondta Kristina Kallas oktatási miniszter. Kallas hozzátette, hogy a kezdeményezés részeként Észtország befektet a tanárképzésbe is.
A követendő példa
A program a magánszféra és a közszféra partnerségében valósul meg. Emellett megkezdődtek a tárgyalások az OpenAI és az Anthropic amerikai MI-vállalatokkal – közölte az oktatási minisztérium.
Mint azt a Euronews az OpenAI-tól megtudta: az amerikai MI-cég büszke rá, hogy Észtországgal együttműködve a diákok és a tanárok is hozzáférhetnek a ChatGPT Edu-hoz.
A ChatGPT Edu a ChatGPT nevű MI-chatbotjának oktatási rendszerekre specializált változata. A cég szerint a kezdeményezés biztosítja, hogy a diákok “a jövő munkaerőjeként” felkészültebbek legyenek.
Az OpenAI szerint Észtország már most a világ 15 legjobb országa között van a 2022 novemberében megjelent ChatGPT használatában.
Az EU célja, hogy 2030-ra 80 százalékra növelje az alapvető digitális készségekkel rendelkező európaiak számát.
Neerav Kingsland, az Anthropic üzletfejlesztési vezetője szerint Észtország “olyan modellt hoz létre, amelyet valószínűleg más országok is követni fognak”.
“Büszkén támogatjuk Észtország elképzelését, hogy az MI segítségével javítsuk a tanárok életét, és minden diák számára csodálatos oktatást biztosítsunk” – mondta Kingsland.
(Kép: unsplash.com/Stem.T4L)