Az MI-piachoz valamilyen módon kötödő (értsd: kitett) részvények az elmúlt hetekben – a recessziós félelmek erősödésével – a szélesebb részvénypiacokkal együtt lejtmenetbe fordultak. Ezzel még tovább nőtt az ágazatra nehezedő nyomás, amely már január óta érzékelhető a piacokon. Ennek hátterében az olcsó kínai MI modell, a DeepSeek berobbanása áll, amely eladási hullámot generált a tech-részvények piacán.
A fejlesztők, a geekek, a tech-sajtó, de még a befektetők többsége is rendkívül optimista a generatív MI várható pozitív hatásaival kapcsolatban. Ezt elsősorban a termelékenység és a profit vonatkozásában szeretnék a legtöbben látni.
A Reuters összefoglalója szerint ugyanakkor a technológiába fektetett pénzeknek belátható időn belül “el kell kezdeniük megtérülni”, különben a befektetők is kedvüket veszthetik.
Az MI-adopterek felé lejt a pálya
Az Nvidia már-már az MI-robbanás szinonimájává vált. Bár a chipgyártó kurzusát keményen megviselte a DeepSeek bevezetése, a részvényárfolyam így is 29 százalékkal magasabb, mint egy éve.
Európában egyébként jóval kevesebb, az MI megítélésének kitett részvény forog, mint a Wall Streeten. A tendencia azonban így is egyértelmű.
A hardvercégek közül a chipgyártó ASM International papírjai 25, a BE Semiconductoré pedig 20 százalékkal csökkentek a DeepSeek januári debütálása óta. Az adatközpontok elektromos berendezéseit szállító Schneider Electric adatközpontok 14 százalékos gyengülést volt kénytelen elkönyvelni.
Az MI-alkalmazók körében a pénzügyi és adatszolgáltató LSEG 5,5 százalékkal esett. A német üzleti szoftvercég, az SAP 2,9 százalékkal csökkent. Az SAP egyébként a napokban vált Európa legértékesebb vállalatává, a Novo Nordiskot.
Az MI-cégekbe mindenki “nagyon szűk körben” fektetett be – mondta a Reutersnek a UBS európai részvénystratégája. A DeepSeek annyival olcsóbbá tette az MI-t, hogy a piacok bizonyos mértékig most azt nézik, kik a technológia közvetlen haszonélvezői.
A befektetett türelem határai
A Fidelity több mint száz elemzője körében januárban végzett belső felmérés szerint közel 72 százalékuk arra számított, hogy az MI 2025-ben nem lesz hatással az általuk vizsgált vállalatok nyereségességére.
Az elemzők közül sokkal többen láttak pozitív hatást öt éves időtávon. Azonban több európai portfóliómenedzser is úgy nyilatkozott, hogy az ő időkeretük ennél rövidebb.
A piac lassan elveszíti a türelmét az MI-be való korlátlan befektetések után, hacsak nem látnak lassan némi megtérülést – vélekednek a Reutersnek nyilatkozó szakértők.
Az MI-t alkalmazó vállalatoknak valószínűleg elnézik, ha 2025-ben, a bétatesztek évében nem sok eredményt érnek el. Azonban 2026-ra a befektetők ennél már jóval komolyabb eredményeket várnak.
Az MI megítélésének kitett részvények értékelése viszonylag magas. Az UBS O’Connor fedezeti alap befektetési igazgatója szerint a befektetők megkérdőjelezik majd a 2025 végéig nem teljesítő vállalatok ár-nyereség szorzóit
Befektetési szakemberek szerint az MI-be való invesztíciók legnagyobb kockázata általában az, hogy kialakulnak-e olyan életképes felhasználási esetek, amelyekért az emberek hajlandóak fizetni.
(Kép: unsplash.com/Adam Smigielski)