Az Nvidia a mai mesterségesintelligencia-fejlesztések alapját adó, csúcsminőségű grafikus feldolgozó egységek, GPU-k elsőszámú fejlesztője, beszállítója. Jelenleg az Apple és a Microsoft mögött a világ harmadik legértékesebb vállalata, de idén volt már első is. Az utóbbi évek Apple-dominanciáját követően, 2024-ben folyamatosan változik az első három helyezése: hol az Apple, hol a Microsoft, hol az Nvidia vezet.
Mai adatközpontok elképzelhetetlenek a vállalat GPU-i nélkül, ez a hardver biztosítja a legtöbb számítási kapacitást mesterségesintelligencia-rendszerekhez. Az MI-modelleket és robotszimulátort is fejlesztő Nvidia csúcsdarabjai, a Szilícium-völgy jelenleg „legforróbb” termékei iránt akkora a kereslet, hogy a chipgyártó kínálata nem tud lépést tartani vele. Ez a tendencia növekedéshullámot gerjeszt az egész üzletágban.
Mit mondanak a számok?
Az Nvidia nemrég tette közzé második negyedéves adatait, és a számok felülmúlták az elvárásokat. Brutálisan nőttek a GPU-eladások által meghatározott bevételek.
A számokból egy másik, némi nyugtalanságra okot adó jelenség is kiolvasható: a másodéves bevételek közel fele mindösszesen négy ügyféltől származik, az előző negyedévhez képest nagy ugrás az ő költéseiknek köszönhető.

Azért aggasztó ez, mert jelzi, hogy az Nvidia egyre nagyobb mértékben függ a világ technológiai óriásainak szűk csapatától. Ha lecsendesedik az MI-bumm, csökkenhet a GPU-k iránti érdeklődés. Előbb-utóbb jönni fog a piaci konszolidáció, mert túlértékeltek a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek részvényei. Ugyanakkor, ellentétben az ezredforduló fájdalmasan kipukkadt dotkomlufijával, ezek a cégek és startupok sokkal megalapozottabb lábakon állnak.
Kik lehetnek a négyek?
A négy „titokzatos” ügyfél a bevételek tizennégy, tizenegy-tizenegy és tíz, összesen negyvenhat százalékát generálta. Kilétük valószínűsíthető, minden bizonnyal a Microsoft, az Amazon, a Meta (Facebook), az Alphabet (Google), és talán még a Tesla és az OpenAI közül kerül ki a négy.
A Microsoft, az Amazon és az Alphabet szerverekkel megtömött sok központosított adatközpontot üzemeltet. Számítási és tárolási kapacitásaikat vállalkozások millióinak adják bérbe. Infrastruktúrájukat folyamatosan, az MI-hullámmal pedig a korábbinál is nagyobb tempóban bővítik. A bővítéshez még több hatékony GPU kell.
A Tesla ugyan nem kínál felhőszámítás-szolgáltatást, de a mesterséges intelligenciába Elon Musk is komoly összegeket invesztál, például önvezető járműveik szoftveréhez kell. Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója elmondta, hogy a gépjármú-ipar a bevételnövekedés egyik legfőbb hajtóereje, és az MI a magyarázat rá.
A Meta nyílt forrású nagy nyelvmodellje (LLM), a Llama kapacitásainak bővítésére használ Nvidia-chipeket. A nyelvmodell-család áll a Facebook és az Instagram fejlesztésben lévő új funkciói mögött.
De mi fog történni, ha mondjuk két csúcs-ügyfél visszafogja ezirányú költéseit? A végtelenig ők sem invesztálhatnak chipekbe és infrastruktúrába.
Képek: Nvidia