Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Az Airbus váltja a Roszkozmoszt az európai Mars-projektben

Az Airbus Defence and Space érkezik egy orosz vállalat helyére a marsi élet jeleit kutató európai projektben. A Roszkozmosz egy Kazachok nevű leszálló platformon dolgozott, de a küldetést elhalasztották az ukrán megszállást követően.

Mint arról a BBC beszámolt, az Airbus érkezhet az orosz állami űrügynökség helyére a projektben. A leszállóegységen (ExoMars) így a Hertfordshire-i Stevenage-ben található labor tudósai dolgozhatnak. Az ExoMars teszi majd le a Rosalind Franklin rovert a Mars felszínére.

Az érkezés várható ideje: 2030

Az Airbus által kifejlesztett leszálló platform egy ejtőernyővel segített fékrendszerrel száll le a Mars felszínére, mielőtt a rover a bolygó felszínére tenné.

Az ExoMars program a tervek szerint 2020-ban indult volna az Európai Űrügynökség (ESA) és a Roszkozmosz közös vállalkozásaként. Az oroszok korábban az amerikai űrügynökséget, a NASA-t váltották a programban, amely 2012-ben – a prioritások megváltozása miatt – kiszállt a projektből. Az ESA a leszálló platform mellett egy orosz rakétát is tervezett használni az űrbe jutáshoz, de a szankciók ellehetetlenítették a közös projektet, így azt is törölték.

Mindezek után 2028-ban a NASA indítja majd űrbéli útjára a rovert, amely várhatóan 2030-ban landol a Marson.

A Rosalind Franklin lesz az első marsi rover, amely a felszín alatt két méter mélyről származó mintákat elemez majd a múltbeli vagy jelenlegi élet nyomai után kutatva.

Húsz év munkájának gyümölcse

A Thales Alenia Space, a francia Thales űrkutatási vállalat és az olasz Leonardo cég közös vállalkozása az ESA-val együtt dolgozott a projekten. Az Airbus csapata tervezi a leszállóegység mechanikai, hő- és hajtóműrendszereit. Ez magában foglal két ellentétes oldali rámpát is, hogy a rover a lehető legkisebb kockázattal tudjon a felszínre hajtani.

A brit cég már korábban is részt vett a projektben, amikor a Rosalind Franklint tervezték és építették a Stevenage-i biológiailag megtisztított műhelyében.

A rovert a brit DNS-ipari úttörőről nevezték el. Az Airbus űripari cégének ügyvezetője szerint a rover Mars felszínére juttatása több mint húsz év munkájának csúcspontja. A projekt nem csupán az űrkutatási know-how-t fogja felturbózni az Egyesült Királyságban. Kata Escott szerint a Naprendszerről alkotott kollektív ismereteinket is tágítja majd.

A küldetésnek köszönhetően a nagy volumenű beruházások mellett több száz magasan képzett munkahely jön létre.

(Kép: Airbus.com)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!