Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Atomreaktorral működtetett adatközpontot tervez az Oracle

Hogyan csökkenthető adatközpontok környezeti lábnyoma, üvegházhatású gázok kibocsátása. Általában alternatív energiaforrásokat javasolnak, az Oracle alternatív – atom – energiája azonban megdöbbentette a szakmát. Három kicsi moduláris nukleáris reaktorral fogják működtetni a gigateljesítményű adatközpontot.

Semmi meglepő nincs abban, hogy az Oracle gigawatt teljesítmény-léptékű adatközpontot tervez, mert az infokommunikációs és más technológiák gyors fejlődésével, a pörgő gyártóiparral és a naponta sokasodó adattal egyre több ilyen létesítményt építenek. Óriási a verseny, aki nem építkezik, lemarad.

Az viszont annál meglepőbb, hogy a központot három kicsi atomreaktorral fogják működtetni. A társalapító-igazgató Larry Ellison bejelentését sokan „bizarrnak” tartják, mindenesetre általános meghökkenést váltott ki.

Maga Ellison mondta, hogy „hadd közöljek Önökkel valami bizarrt, bár valószínűleg úgy reagálnak, hogy mindig bizarr dolgokat mondok, és ezért jelentem be ezt is.”

 

Alternatív energia

Világszerte 162 felhőalapú adatközpontjuk működik vagy lép a közeljövőben működésbe, a legnagyobb kapacitása 800 megawatt, tehát a gigawatt-szint komoly előrelépés. Az új létesítmény az Nvidia GPU (grafikus feldolgozóegység) klaszterének lesz hivatott otthont adni. Ez csak a kezdet, mert Ellison elmondása alapján hamarosan további gigawatt-kapacitású adatközpontok következnek.

 

Oracle adatközpont

 

A mesterségesintelligencia-fejlesztések energiaigénye elképesztő, és csak egyre nő. Olyannyira, hogy fejlesztőknek, üzemeltetőknek, szolgáltatóknak új, alternatív energia-megoldásokat kell keresniük, ami mesterséges intelligencia közreműködésével (is) történik. Az Oracle ezért döntött a következőgenerációs nukleáris technológia mellett.

Ellison csak egy ilyenről beszélt, de valószínűsíthető, hogy nem ez lesz az utolsó. A helyszínt már kijelölték rá, a tervezési folyamat közepén járnak. Az atomerőművek építési engedélyét is megkapták.

 

Kicsi, moduláris reaktorok

Ne a megszokott monstrumokra gondoljunk. Eleve kicsik, modulárisak lesznek, felgyorsítják a megbízható, széndioxid-mentes energia bevezetését. Teljesítményük általában 300 vagy kevesebb megawatt, méretük a tipikus amerikai atomreaktorok harmada. Több darabban előregyártják, majd a helyszínen összeszerelik őket. Az építkezési költségek emiatt és a méret miatt is jóval alacsonyabbak, mint a nagy atomerőműveknél.

A kicsi, moduláris reaktorok egyelőre nagyon futurisztikusan hangzanak, és inkább jövőtechnológiák, mint jelenvalóság. A nukleáris technológiák vezető szakértői szerint a 2030-as évek előtt az Egyesült Államokban nem lesznek kereskedelmi forgalomban.

Ma mindössze három működik a Földön: kettő Kínában, egy Oroszországban. E tény ismeretében nem meglepő, hogy az USA nem akar lemaradni, és talán már 2030 előtt is üzembe lép néhány.

Például három, az Oracle új adatközpontjában.

 

Képek: Wikimedia Commons, ISPI

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!