Precíziós irányítású fegyverrendszereket fejlesztett ki az Origin – ezek egyik zászlóshajó terméke a BEAK (képünkön). A hordozható ISR drón – amely hírszerzési, megfigyelési és felderítési célokat szolgál – precíziós irányítási technológiával rendelkezik. Emellett pedig precíziós csapásmérő képességet is biztosít.
Az eszköz úgy éri el ezt, hogy a legértékesebb alkatrészeit egy újrafelhasználható hordozójárművön tartja, ellentétben a hagyományos rendszerekkel, ahol ezek az alkatrészek a lövedékbe ágyazódnak, és minden egyes csapáskor megsemmisülnek.
A BEAK fejlett, számítógépes látó algoritmusokat és mesterséges intelligenciát alkalmaz a precíziós irányításban és az autonóm repüléshez.
Mindennek köszönhetően a BEAK még a rádiójelek intenzív zavarása mellett is képes navigálni – összetett környezetben is.
A BEAK mindemellett hordozható, gyorsan bevethető és könnyen használható, így rendkívül vonzó és piacképes termék lehet a gyorsan változó környezetben tevékenykedő védelmi erők számára.
Mintegy másfél milliárd forint értékű tőkeinjekciót kap az Origin
A fejlett autonóm rendszerekre szakosodott Origin összesen négymillió eurós tőkét gyűjtött – közölte a Tech.eu. A lettországi védelmiipari vállalkozás tőkeinjekciójából 2,4 millió eurónyi kockázati tőkerész a Change Ventures vezetésével érkezik, de a finanszírzásban a Silicon Roundabout Ventures is részt vesz. További 1,6 millió euró uniós támogatásból, illetve Rigából – a védelmi tárcán keresztül – érkezik.
A finanszírozás felgyorsítja a termékfejlesztést, és lehetővé teszi az Origin számára, hogy csapatát top mérnökökkel bővítse. Emellett az értékesítési csapatot is megerősítik majd.
A vállalatnak már két NATO-országgal van kereskedelmi megállapodása, és a BEAK nevű zászlóshajó terméke már harctéri tesztelés alatt áll.
Gyorsan fejlődik a lett védelmiipar
Az elmúlt tíz évben jelentős mértékben nőttek a védelmi célú kiadások Lettországban – derül ki a NATO adatbázisából. Míg 2014-ben a balti állam védelmi célú ráfordításai még csupán a nemzeti össztermék 0,94 százalékára rúgtak, addig 2023-ban már 2,27 százalékos arányt képviseltek a GDP-hez képest.
(Kép: origin-robotics.com)