A lépés komoly nyomást gyakorolhat a japán pénzintézetekre, köztük az olyan nagy bankokra, mint például a Mitsubishi. Persze az utalási szegmensben kisebb szereplők is versenyben vannak, ilyenek az SBI Shinsei és a Sony Bank is – emelte ki a Reuters.
A határokon átnyúló fizetések díjai, amelyeket jellemzően a bankok dolgoznak fel, az elmúlt években csökkenésnek indultak, de továbbra is magasnak mondhatók.
“Big in Japan”
A Világbank 2024 első negyedévére vonatkozó adatai szerint a G7-országok közül Japánban a legmagasabb az utalás díja. Eszerint például egy átlagos, kétszáz dolláros utalás díja 6,94 százalék volt.
A Bank of Japan adatai szerint a 2023-as pénzügyi évben a Japánba érkező és onnan induló összes átutalás elérte az 1,54 billió jent. Ez nagyjából 10,3 milliárd dolláros értéket jelent. Ez rekordmagasnak számít, éves bázison 14,4 százalékos növekedést jelent.
A Wise szerint a „Zengin” rendszerhez való hozzáférés lehetővé teszi, hogy megkerülje a korábbi közvetítő bankokat, amelyek Japánban feldolgozzák és elszámolják a pénzeszközöket. Ezzel csökkennek a díjak és a feldolgozási idő is.
A Wise szolgáltatásai között a fogyasztói átutalások, az üzleti számlák és a pénzügyi intézmények számára nyújtott fizetési infrastruktúra is megtalálható. A brit fintech azt állítja, hogy a határokon átnyúló tranzakciók átlagos díja világszerte 0,59 százalék.
A Wise a legutóbbi negyedévben 20 százalékos növekedést könyvelhetett el a határokon átnyúló forgalomban.
A 2023-as pénzügyi évben a Wise összesen mintegy 120 milliárd fontot mozgatott meg. Ez a magánszemélyek átutalásainak öt százalékát, valamint a kis- és középvállalati átutalások egy százalékát teszi ki világszerte.
(Kép: unspalsh.com/Timo Volz)