A svájci központú szervezet több mint ezer vezető globális munkáltató megkérdezésével készült tanulmánya a munkaerőpiac fő trendjeit igyekezett meghatározni a 2030-ig tartó időszakra.
A digitális hozzáférés kiszélesedése alakítja át a legjobban a világ munkaerőpiacát – olvasható a Future of Jobs című tanulmányban. A munkáltatók 60 százaléka számít arra, hogy a technológiai trendek hatással lesznek a vállalkozásra.
Tech-készségek a fókuszban
A technológiai fejlődés, különösen a mesterséges intelligencia és az információfeldolgozás, a robotika és az automatizálás, valamint az energiatermelés, és -tárolás lesz az, amely leginkább átalakítja a vállalkozásokat.
Ezek a trendek persze eltérő hatást gyakorolnak majd a munkahelyekre. De a leggyorsabban növekvő, és a leggyorsabban csökkenő munkakörökre is hatással lesznek. Természetesen fel is pezsdítik a keresletet a technológiához kapcsolódó készségek iránt. A három leggyorsabban növekvő készség várhatóan az MI és a nagyméretű adatállományok kezelése, a hálózatok és a kiberbiztonság, valamint a technológiai műveltség lesz.
A megélhetési költségek növekedése összességében a második legfontosabb trend lesz, amely átalakítja a munkaerőpiacot. A munkáltatók fele erre számít, noha a következő öt évben a globális infláció csökkenésére számítanak. Emellett az általános gazdasági lassulásnak lehet kiemelt hatása – olvasható a Világgazdasági Fórum tanulmányában.
Az infláció az előrejelzések szerint vegyes kilátásokkal jár a munkahelyteremtésre 2030-ig, míg a lassabb növekedés várhatóan 1,6 millió munkahelyet alakít át világszerte.
Mindezek várhatóan növelni fogják az olyan készségek iránti keresletet, mint a kreatív gondolkodás, a rugalmasság, és az agilitás.
Nagy igény lesz adatszakértőkre és fintech-mérnökökre
Technológiai területen a legkeresettebbek az adatszakértők, a fintech mérnökök, az MI és a gépi tanulás specialistái, valamint a szoftver- és alkalmazásfejlesztők lesznek.
A leggyorsabban növekvő munkakörök között szerepelnek a zöld és az energiaipari átállással kapcsolatos specializációk. Ide tartoznak az autonóm és elektromos járművekkel foglalkozó szakértők, a környezetvédelmi mérnökök és a megújuló energiával foglalkozó mérnökök is.
Az analitikus gondolkodás továbbra is a legkeresettebb alapkészség a munkáltatók körében – ezt 70 százalékuk alapvetőnek tartja. Ezt követi a rugalmasság, az agilitás, valamint a vezetői képességek és a társadalmi befolyás.
A leggyorsabban növekvő kompetenciák listáját az MI és az adattudomány vezetik, amelyet szorosan követnek a hálózati és a kiberbiztonsági tapasztalatok, valamint a technológiai műveltség.
(Kép: Unsplash.com/Austin Distel)