Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A pénzügyi piac stabilitását is veszélyeztethetik a kriptók

Miközben a kriptopiacok vad kilengéseket mutatnak, az európai szabályozó hatóságok megkongatják a vészharangot. Az ESMA szerint nő a sebezhetőség - nem csupán a kisbefektetőkre, hanem a pénzügyi rendszer egészére nézve.

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a múlt héten figyelmeztetést adott ki, amely szerint a digitális eszközök hullámzó volatilitása egyre nagyobb sebezhetőséget jelent. A hatóság szerint nem csak a kisbefektetők lehetnek veszélyben, hanem végsősoron a szélesebb pénzügyi rendszer is.

Korlátozott veszély, de veszély

Az ESMA szerint a közvetlen veszély továbbra is korlátozott, mégis óvatosságra intenek. Az Európai Parlament gazdasági és monetáris bizottsága előtt tartott tájékoztatójában Natasha Cazenave, az ESMA ügyvezetője az ágazat mélyebb strukturális gyengeségeire mutatott rá. Erre véleménye szerint a közelmúltbeli heves piaci ingadozás mutatott rá.

A kriptovaluták piacát a MiCA nevű törvénycsomag szabályozza. Ennek előkészítését az EU 2020-ban kezdte meg, a Markets in Crypto Assets (MiCA) nevű törvénycsomag első rendelkezései, amelyek a stabilcoinok uniós forgalmazását és kibocsátását rendezi, 2024. június 30-án léptek életbe.

“A MiCA ellenére nem létezik biztonságos kriptoeszköz” – mondta Cazenave a törvényhozóknak. A kriptopiac 2024-re megduplázódott, értéke tavaly már 3,3 ezer milliárd euróra nőtt – írta a CCN. Mindezt 2025 elején meredek esés követte, a piac több mint 20 százalékkal szakadt be.

A Bitcoin (BTC) önmagában decemberben százezer dolláros történelmi csúcsra emelkedett, majd a romló hangulat és egy sor nagy horderejű incidens – köztük a februári 1,4 milliárd dolláros Bybit-hack – miatt visszaesett. 

Rendszerbe kódolt kockázat?

A turbulenciák ellenére az ESMA fenntartja, hogy a kriptoeszközök még mindig minimális rendszerkockázatot jelentenek. 

A kriptovaluták a globális pénzügyi pozíciók nagyjából egy százalékát teszik ki. Az európai bankok több mint 95 százalékánál egyáltalán nem érzékelhető a kriptokockázat.

Ez a korlátozott “kripto-lábnyom” mindeddig megakadályozta a nagyobb bukásokat. Az ESMA ugyanakkor növekvő intézményi érdeklődést tapasztal. Nem csak Európában, de az Egyesült Államokban is. Az USA-ban jegyzett Bitcoin ETF-ekbe január óta beáramló 94 milliárd dolláros tőkebeáramlás olyan tendencia, amelyet mindenképpen érdemes figyelemmel kísérni.

“Ha a kitettségek megnőnek, a jövőbeni ársokkok a pénzügyi rendszerre is átterjedhet” – figyelmeztet az ESMA. Ezzel az európai szabályozó hatóság a múltbeli válságokra utalt. Ilyen volt például az FTX összeomlása, amikor két hét alatt a kriptopiac értékének 30 százaléka elpárolgott.

Stabilcoinok a célkeresztben

A stabilcoinok – amelyeket széles körben használnak digitális készpénzzel egyenértékű eszközként – még viszonylag kicsik. Az ESMA szerint azonban, ha nem ellenőrzik ezeket, komoly fertőzési kockázatot jelenthetnek.

Sokuk mögött hagyományos pénzügyi eszközök állnak, ami azt jelenti, hogy egy hirtelen roham nagyarányú eszközeladásokat kényszeríthet ki. Ez pedig azonnali piaci zavarokat idézhet elő.

Az ESMA az új MiCA-szabályok zászlaja alatt agresszívan lépett fel a kockázat mérséklése érdekében. Januárban felszólította a kriptopénz-szolgáltatókat, hogy szüntessék be a nem megfelelő stabilcoinokhoz kapcsolódó tevékenységet. Ez arra késztette a vezető tőzsdéket – így a Binance-t és a Coinbase-t -, hogy töröljék a tokeneket a Tether (USDT) és a DAI listájáról.

Bár Cazenave “áttörésként” értékelte a MiCA-t, hangsúlyozta, hogy további reformokra lehet szükség, ahogy a kriptopiac stabilan fejlődhessen tovább.

(Kép: unsplash.com/Kanchanara)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!