Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A NASA házikedvencek fényképeit küldte a világűrbe

MEGOSZTÁS

Van-e, és ha igen, mi az értelme macskáról, kutyáról, papagájról, kígyóról, disznóról és tehénről küldeni képeket a világűrbe? Igenis van, mégpedig az, hogy a NASA új kommunikációs technológiát, adatkapcsolatot tesztelt sikeresen vele.

Évről évre fontosabbá válik a Földön túlmutató, a világűrbe és onnan vissza az anyabolygóra irányuló kommunikáció. Technológiák tesztelhetők vele, de túl a teszteken, a megismerést és a jövő misszióit is szolgálják.

A NASA nemrég ötszáznál több fényképet küldött a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Házikedvencek szerepeltek rajtuk: macskák, kutyák, madarak, de csirkék, tehenek, disznók, kígyók és mások is. Az állatok az űrügynökség alkalmazottaihoz tartoznak, fotóik elküldésével új adatkapcsolatot teszteltek sikeresen.

Nagy sávszélességű kommunikáció

Az adatküldés a NASA egyik küldetésének része: nagy sávszélességű kommunikációt igyekeznek létesíteni a Föld és űrhajók között. Az új, végponttól végpontid, kétirányú Lézertovábbító Rendszer a képeket és a videókat másodpercenkénti 1,2 gigabites sebességgel képes elküldeni. Összehasonlításként: gyorsabban, mint a legtöbb otthoni internetsebesség.

Az összeköttetés nem volt közvetlen. A NASA a Las Cruces-i (Új-Mexikó szövetségi állam) missziós műveleti központ egyik számítógépéről hawaii és kaliforniai földi állomásokra küldte az anyagokat. A képeket ott alakították lézerekké (infravörös fényjelekké), majd továbbították a NASA kb. harmincötezer kilométerrel a Föld felett geoszinkron pályán tevékeny LCRD (Laser Communication Relay Demonstration) műholdjára, onnan pedig a Nemzetközi Űrállomás külsején lévő műszerre.

 

Házikedvencek fényképei a világűrben

 

A sikeres kísérletet egy másik előzte meg. Akkor egy macska fotóját küldték a Földről a NASA mélyűrben lévő Psyche űrszondájára. A jármű kb. harmincegymillió kilométerre tartózkodott a Földtől. A Mélyűri Optikai Kommunikáció bemutató során tizenöt másodperces videó 101 másodperc alatt, másodpercenkénti maximum 267 megabittel jutott el bolygónkra.

 

Amikor élőben nézzük majd a Marsra szállást

Mivel a sok műhold és űrjármű minden eddiginél több adatot gyűjt, a sávszélesség növelése kulcsfontosságú a világűrben. Egy szép napon HD-minőségű fényképeket és élő videókat is továbbíthatunk a többmilliárd kilométer messzeségű mélyűrben, és majd valósidőben nézhetjük meg a NASA űrszondájának Marsra szállását.

Ettől azonban még messze járunk.

Az utóbbi hónapokban Elon Musk SpaceX-e saját Starlink hálózatát használta képek továbbítására a Starshipre, és vissza. A Starship június hatodiki „négyes repülés” tesztjének nagyfelbontású kameraképeit élőben közvetítették. Az űrjármű akkor tért vissza a Földre, az online stream a Starlink műholdas internethálózathoz való csatlakozási képességének köszönhető. Emlékeztetőül: májusban a Starlink kb. hatezer alacsony Föld körüli pályán lévő műholddal és hárommilliónál több előfizetővel rendelkezett.

 

Képek: NASA

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!