A klímaváltozással kapcsolatos kérdésekre válaszol a Washington Post chatbotja. A Washington Post mesterséges intelligenciával működtetett chatbotot indított, hogy az éghajlatváltozásról és kapcsolódó témákról válaszoljon az olvasók kérdéseire. Neve mindent elmond: Klímaválaszok (Climate Answers), se több, se kevesebb.
Az újság archívumában évekig – 2016-ig – visszamenőleg keresgél a cikkek között, majd relevancia szerint rangsorolja a talált anyagokat. A beszélgetés során az MI-t használva ad adekvát választ a kérdésre. Válaszához az általa elmondottak alapját jelentő cikkekre mutató linkeket csatol.
A sajtóorgánum „nem mindig pont a reményeink szerint működő kísérletként” írja le a chatbotot. Meg is jegyzik, hogy felhasználói a linkelt cikkeket elolvasva ellenőrizzék a válasz pontosságát.
A chatbot fejlesztése
Elmondták, hogy azért fejlesztettek chatbotot, mert a változó bolygó számukra és a visszajelzések alapján az olvasók számára is kritikus fontosságú téma. Izgatottan várják, hogyan fogják használni, kiaknázzák-e a téma az MI által kínált mélyebb, részletesebb áttekintési lehetőségét.
Környezetszennyező ipari tevékenység valahol Kínában
Az ötletről annyit árultak el, hogy a generatív MI-vel elterjedő chat interfészekkel ráébredtek, hogy ők is kipróbálhatnák. Mivel folyamatosan anyagaik új, innovatív „tálalását” keresik, az elmúlt hat hónapban terméktervezőik és mérnökeik a klímacsapattal kereső interfészt fejlesztettek.
Mihelyst az eszköz megtalálja a kérdésre vonatkozó anyagokat, a legrelevánsabb cikkeket, a nagy nyelvmodell természetes nyelvű szöveget generálva, szintetizálja a vonatkozó részeket, és tömör választ generál.
Nem válaszol mindig, de fog hallucinálni
Nem az újságírást akarják helyettesíteni mesterséges intelligenciával, hanem a már megjelent anyagok újfajta tanulmányozását kínálják fel. A felhasználótól minden interakció után megkérdezi a rendszer, hogy elégedett-e. A válaszok kizárólag a Washington Postban megjelent anyagokon alapulhatnak. Ha az MI esetleg nem talál releváns választ, akkor nincs válasz, feleslegesen nem fognak odatenni valamit.
Mivel a hibázás és a hallucináció egyetlen generatív MI kísérletből sem zárható ki, a Washington Post sem garantálja, hogy a chatbot nem fog tévedni, nem állít hülyeségeket.
A Washington Post chatbotja a tapasztalatokból tanul, a fejlesztőcsapat pedig folyamatosan tökéletesíti.
Képek: Glow Blogs, Flickr