Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

2027-re már áramhiány fenyegeti az MI-adatközpontokat

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligenciát kiszolgáló adatközpontok áramfogyasztása a következő két évben akár 160 százalékkal is megnőhet - állítja új prognózisában a Gartner.

Az előrejelzés szerint 2027-re a meglévő MI-adatközpontok 40 százalékának működését az áramellátás korlátozza majd.

A generatív MI-hez szükséges új adatközpontok robbanásszerű növekedése szinte kielégíthetetlen energiaigényt teremt. Ez pedig meghaladja a közműszolgáltatók képességeit, hogy megfelelő ütemben bővítsék kapacitásaikat.

Ez azzal fenyeget, hogy megzavarja az energia rendelkezésre állását és energiahiányhoz vezet. A Gartner szerint az áramhiány akár már 2026-tól korlátozhatja az új adatközpontok növekedését. 

Becslések szerint az adatközpontokban az MI-optimalizált szerverek működtetéséhez szükséges energiaigény 2027-re eléri az évi 500 terawattórát (TWh), ami több mint két és félszer magasabb a 2023-as szintnél.

A generatív MI-alkalmazások alapjául szolgáló nagyméretű nyelvi modellek (LLM) képzéséhez és végrehajtásához szükséges hatalmas adatmennyiségek kezelésére új, nagyobb adatközpontokat terveznek. 

Azonban a rövid távú áramhiány azonban valószínűleg még évekig fennmarad, mivel az új áramátviteli, -elosztási és -termelési kapacitások üzembe helyezése évekig is eltarthat, és nem enyhíti a jelenlegi problémákat.

Elkerülhetetlen az energiaár-növekedés

Már a közeli jövőben a rendelkezésre álló energia határozza majd meg az új adatközpontok számát, valamint a generatív MI növekedését. 

A Gartner ajánlása szerint a szervezeteknek nem árt felkészülni az esetleges áramhiány kockázataira. Valamint arra is, hogy ez milyen hatással lehet termékeikre és szolgáltatásaikra.

A közelgő áramhiány elkerülhetetlen következménye az áram árának növekedése, ami a Gartner szerint az LLM-ek üzemeltetési költségeit is növelni fogja.

„A nagy áramfogyasztók és -termelők együttműködése hosszú távon garantált, egyéb hálózati igényektől független áramforrásokat igyekeznek biztosítani” – véli Bob Johnson, a Gartner alelnöke.

Addig azonban az adatközpontok működtetéséhez szükséges energia költségei jelentősen emelkedni fognak. Az üzemeltetők pedig gazdasági befolyásukat is felhasználják a szükséges áram biztosítására. 

A költségek növekedését az MI-szolgáltatók várhatóan áthárítják majd. 

A Gartner szerint az adatköztpontok üzemeltetőinek mindenképpen magasabb energiaköltségekkel kell számolniuk és ésszerű energiaárak mellett kell megkötniük hosszú távú szerződéseiket. 

Az új termékekre és szolgáltatásokra vonatkozó tervek kidolgozásakor szintén számításba kell venni a jelentős költségnövekedést. De eközben olyan alternatív megközelítéseket is kell keresniük, amelyek alacsonyabb energia-fogyasztást igényelnek.

A fenntarthatósági célok is sérülhetnek

A zéró-emissziós fenntarthatósági célokra biztosan negatív hatással lesznek a több energiát biztosító rövid távú megoldások. A megugró kereslet arra kényszeríti a beszállítókat, hogy minden lehetséges eszközzel növeljék a termelést.

Egyes esetekben ez azt jelentheti, hogy a fosszilis erőműveket a tervezettnél jóval tovább kell üzemben tartani.

A megnövekedett adatközpont-használat ezzel növekvő széndioxid-kibocsátáshoz is vezet. Ez pedig megnehezíti az adatközpontok üzemeltetőinek és ügyfeleiknek az ambiciózus fenntarthatósági célok teljesítését.

Az adatközpontoknak folyamatos áramellátásra van szükségük, amit a megújuló energiaforrások nem tudnak teljes mértékben biztosítani. 

Valamilyen alternatív ellátásra tehát szükség van, főleg olyan időszakokban, amikor a megújulók nem termelnek elegendő áramot. 

Megbízható és folyamatos áramtermelés csak vízerőművekkel, fosszilis tüzelőanyaggal vagy atomerőművekkel lehetséges – mutat rá elemzésében a Gartner.

Hosszú távon a jobb energiatárolás – például nátriumion-akkumulátorokkal – vagy a tiszta energia-termelés – kis atomreaktorok – jöhetnek számításba. Ezek a fenntarthatósági célok elérésében is segíthetnek.

A szervezeteknek tehát újra kell írniuk emissziós és fenntarthatósági céljaikat, terveiket. A generatív MI-alkalmazások fejlesztése során pedig a minimális számítási energia felhasználására kell összpontosítaniuk. És persze nem árt, ha megvizsgálniuk más lehetőségek, például az edge computing és a kisebb nyelvi modellek életképességét.

(Kép: unsplash.com/Matthew Henry)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!