Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Milyen stratégiákkal segíti a mesterséges intelligencia az álláskeresést?

MEGOSZTÁS

Az álláspiac egyre kompetitívebb, az álompozíció betöltése és az alkalmazások közötti elveszettség érzete között a technológia eszközök megfelelő használata jelenti a különbséget. Ma már kevesen küldenek el összecsapott rövid önéletrajzot, aztán várnak ölbe tett kézzel az eredményre.

A mesterséges intelligencia ezt a szektort is átalakítja. Rengeteget segít, ám ha nem tudjuk megfelelően használni, csökkennek az esélyeink.

 

Hogyan írjunk jó önéletrajzot?

Könnyen elképzelhető, hogy önéletrajzunkat előbb látja MI, mint emberi szem. A gépitanulás-algoritmusokon alapuló új pályázókövető rendszerek (applicant tracking systems, ATS) a munkaerő-felvételi folyamat első szintje. Ha át akarunk jutni rajta, „beszélni” kell a nyelvét. Az önéletrajz optimalizálásához kiváló MI eszközök, asszisztensek (Teal, Resume.io) állnak rendelkezésre: álláshirdetéseket elemezve, az alkalmazó és az ATS által várt kulcsszavakat javasolnak. Segítenek úgy szerkeszteni az anyagot, hogy maximális legyen a hatás. A Rezi és a Jobscan a forma és a tartalom mellett korábbi munkahelyeink sorrendbe szedésében is segít. Az MI el lesz ragadtatva tőle, és a húsvér munkáltatónak is tetszik. Utóbbira gondolva, persze nem árt, ha a szöveget egyedibbé, csak ránk jellemzővé tesszük, de mértékkel. MI-barátnak és emberek számára is tetszetősnek kell lennie.

 

Állást keres nekünk a mesterséges intelligencia

Ma már nincs értelme naphosszat álláshirdetéseket böngészni. MI-alapú platformok (a LinkedIn állásajánlója, a Google Álláskeresés API-ja) elvégzik helyettünk; adottságainkat, tapasztalatainkat és érdeklődésünket elemezve, megtalálják a karakterünkhöz leginkább passzoló munkát. Még azt is megmondják, milyen munkakörökben vagyunk képesek kiváló teljesítményre – olyan lehetőségeket is felfedezünk, amelyekre nem is gondoltunk. Például a német professzionális XING hálózat segítségével természetes nyelven leírhatjuk az ideális munkakört. Egyelőre csak az ottani piacon érhető el, másoktól viszont jöhetnek hasonló fejlesztések.

 

Gép készít fel az interjúra

Az állásinterjú miatti izgalom leküzdésében is segít az MI: okos eszközök jól felkészítenek a nagy napra. Természetesnyelv-feldolgozás és gépi tanulás alapján személyre és munkára szabott, élethű interjú-szimulációkat generálnak (Interviewer.AI, Yoodli). Nemcsak kérdeznek, hanem válaszainkat, testbeszédünket és még a hangszínünket is elemzik. Visszajeleznek: kiemelik erősségeinket, és hogy hol kell fejlődnünk. Speciális platformok mellett a ChatGPT-vel is szimulálhatunk állásinterjút, meg is kérhetjük kimerítő értékelésre.

 

Munkaerőpiac

 

A gyorsan változó álláspiacon nem árt, ha személyiségünkhöz passzoló tanulórendszerekkel képezzük magunkat. Egyes platformok (Coursera, Udemy, edX) az óhajtott szektor potenciális munkáltatói előtt vonzóbbá tevő tréningeket ajánlanak. A rendszerek előrejelzik az adott területen majd szükséges adottságokat, olyanokat is, amiket ma még nem tartanak számon.

 

Ember-gép együttműködés a siker titka

A tökéletes önéletrajz elkészítése, az interjúra való felkészítés, képességeink növelése mellett arról se feledkezzünk meg, hogy mindezek ellenére, az MI nem helyettesít minket, hanem segít. Ezúttal is ember-gép együttműködésre van szükség: a mesterséges intelligencia erejét saját egyedi tapasztalatainkkal, kreativitásunkkal, érzelmi intelligenciánkkal egészítjük ki.

 

Képek: The Job Blog

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!