Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Miért hisznek a világ legsikeresebb emberei a kudarcban?

MEGOSZTÁS

A Szilícium-völgy szereti a kudarcot a siker óvodájaként ünnepelni. Ez szemlélet azért jó, mivel a kudarc a start-up világ gyakori jellemzője. Az induló vállalkozások mintegy 90 százaléka kudarcot vall - még a jó időkben is. „Fail fast, fail often” - ez a mondat gyakran hangzik el az alapítók szájából. Nem véletlenül.

Európában gyakorlatilag kollektív tudati szinten rettegünk a kudarctól, igazán sikeresnek pedig azt gondoljuk, aki soha nem bukott el semmiben – legalábbis látszólag. A kudarc megítélése azonban nem mindenhol azonos. Sőt, vannak olyan kultúrák, ahol kifejezetten ünneplik azt. Főképp igaz ez a Szilícium-völgyre, az innovációk bölcsőjére.

„A siker pocsék tanár”

A legutóbbi kockázati tőke tél következtében 2021 és 2023 között 61 százalékkal csökkent a startupok innovatív ötleteinek globális finanszírozása és úgy általában is a befektetési kedv, ami újabb startup kihalási hullámot hozott.

A CBInsights adatszolgáltató legutóbbi kutatásában arra volt kíváncsi, hogy van-e közös jellemzője a fenti időszakban bebukott és vizsgált 438 startupnak. Röviden: van. Hosszabban: négy dolog tehető felelőssé a startupok kudarcát illetően:

  • a pénzcsapok kiszáradása
  • a versenytársakkal szembeni túlsúly
  • viszálykodó alapítók és/vagy befektetők
  • kimerültség és a kiégés.

A völgy mitológiája szerint az ilyen kudarcok jelentik a „tanulási pillanatot”. Ami majd közelebb viszi cégalapítókat a sikerhez és talán arra is ösztönzi őket, hogy legközelebb okosabbak legyenek. A kudarcra az igazán sikeresek barátként, nem pedig ellenségként gondolnak.

A Microsoft vezérigazgatója és egyben a világ negyedik leggazdagabb embere, Bill Gates ünnepli a kudarcot. Az egyik legismertebb idézet is tőle származik a témában, miszerint „a siker pocsék tanár”.

„Elhiteti az okos emberekkel, hogy nem veszíthetnek.”

A kudarc nem mindig kudarc

A kudarc azonban könnyen alááshatja a motivációt és az önbizalmat, és közel sem vezet önvizsgálathoz. Azonban a tanulmány azt a kérdést is feszegetni, hogy miért gondolkodunk másképp a kudarc és siker párosáról? A résztvevők válaszai alapján ugyanis, ha más dologról/területről gondolkodunk, akkor azt feltételezzük, hogy a múltbeli viselkedésből tanulva, a következtetéseket levonva legközelebb már körültekintőbben, tapasztaltabban járunk el. A kudarc-siker párosánál ugyanakkor ez a logikai művelet nem érvényesül.

Európában inkább jellemző ez a gondolkodásmód, ahol a kudarctűrés alacsonyabb és ezzel együtt a kockázatviselési kedv is. Kockázatra és az azt megelőző innovációra való nyitottságra pedig szükség van.

Az Amazon alapítója, Jeff Bezos szerint:

„a gyorsan változó digitális korban való túléléshez még egy olyan hatalmas vállalatnak is, mint az Amazon, meg kell őriznie a kísérletező, ügyfélközpontú, „megszállott” mentalitását.”

A Szilícium-völgy zsenialitása meglátása szerint pedig ebben rejlik: hogy megveti a hagyományos kudarcot, és megpróbál biztonságos teret létrehozni a nem hagyományos sikerek számára, amit rengeteg ünnepelt kudarc előz meg.

 

(Kép: Rawpixel)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!