Az MI térhódítása az informatikában már nemcsak a jövő ígérete, hanem a jelen valósága. Az MI-eszközök hatékony alkalmazása lehetőséget teremt arra, hogy a fejlesztők gyorsabban, precízebben és kreatívabban végezzék munkájukat. Ehhez azonban egy naprakész, átfogó tréningre van szükség.
„Az ITware tréningje olyan egyedülálló programot kínál, amely nemcsak az MI-eszközök használatát tanítja meg, hanem a megfelelő szemléletmód kialakítására is nagy hangsúlyt fektet. Ezáltal a résztvevők nem csupán eszközöket, hanem egy teljesen új szemléletmódot sajátítanak el, amely hosszú távon is előnyöket biztosít számukra”
– mondta Hajtós Bertalan, az ITware sales managere.
A generatív MI eszközök célja nem az, hogy a fejlesztők helyett végezzék el a munkát, hanem hogy tehermentesítsék őket bizonyos feladatok alól.
„Az ismétlődő, kevés kreativitást igénylő munkafázisok, mint például a boilerplate kódok megírása vagy automata tesztek készítése, lényegesen gyorsabban elvégezhetők. Ezáltal a fejlesztők több időt fordíthatnak komplex problémák megoldására és kreatív feladatokra”
– hangsúlyozta Hajtós Bertalan.
Az MI eszközök további előnye, hogy segítik a fejlesztőket a munkaflow fenntartásában. Ha egy információt meg kell szerezniük egy új koncepció megértéséhez vagy egy algoritmus implementálásához, nem szükséges elhagyniuk a fejlesztőkörnyezetet. Az MI képes a meglévő kód magyarázatára, bonyolult algoritmusok generálására, sőt még a kontextushoz illeszkedő példák biztosítására is.
AI4DEV a gyakorlatban
Ahhoz, hogy a fejlesztők hatékonyan használhassák ezeket az eszközöket, elengedhetetlen a megfelelő képzés.
A tréning során a résztvevők először kisebb koncepciókkal foglalkoznak, majd komplexebb feladatokat kapnak. Az első nap általános alapozás, alkalmazott technológiától függetlenül mindenkinek ugyanaz a tananyag. A második nap már a választott technológiában történik, ennek tartalma megegyezik minden vállalatra, de itt van lehetőség a megrendelő igényeinek, kérdéseinek, use case-einek megfelelően alakítani a programot.
Az utolsó nap kiemelt témája a retrieval augmented generation (RAG) alapú alkalmazások fejlesztése köré szerveződik, ahol saját dokumentumok és tudástár alapján generált szövegek készítése a cél.
A képzések Java, Kotlin, C# (.NET), valamint JavaScript/TypeScript alapú Vue és React keretrendszerekkel foglalkoznak. Az oktatás rugalmasan igazítható a résztvevők igényeihez, például backend fejlesztők számára mélyebb technikai példákat biztosítanak. Emellett külön fókuszt kapnak a RAG alapú alkalmazások, amelyek saját dokumentumok és belső tudástárak felhasználásával generálnak szöveget.
“Meglátásom szerint a vállalat számára azért fontos, hogy a fejlesztők naprakészek legyenek az aktuális MI trendekkel, amelyek akár a munkájukban is használhatnak, mert ezek az eszközök itt vannak velünk és képesek növelni a hatékonyságot, valamint a fejlesztők közérzetét. Ha időt tudnak spórolni, akkor adott idő alatt több feladatot tudnak elvégezni, ez közvetetten hatékonyság és bevétel növekedéshez vezethet, de a kedvencem az, amikor az egyik vállalat CEO-ja azt mondta, hogy >ha nulla hatékonyságnövekedés lenne, akkor is előfizetnének, mert a fejlesztők szeretik<”
– tette hozzá.
Gyakorlati példák és feladatok a képzés során
Az ITware AI4DEV tréningje nemcsak a hatékonyságot növeli, hanem új perspektívát is nyújt a fejlesztők számára. Az MI-eszközök integrálása lehetőséget teremt a munkafolyamatok optimalizálására és az ismétlődő feladatok csökkentésére. A tréning után a résztvevők magabiztosabban tudják alkalmazni az MI-eszközöket, és olyan módszereket sajátítanak el, amelyek hosszú távon is javítják a csapatok eredményességét.
Nemcsak a jelen kihívásaira ad választ, hanem felkészíti a fejlesztőket arra is, hogy a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit is maximálisan ki tudják használni.
„Segítünk strukturálni a tudást a promptolás terén, illetve a napi munkában használható eszközök alkalmazásának best practice-eit mutatjuk be. Emellett felhívjuk a figyelmet a rossz gyakorlatokra, az elkerülendő problémákra, azokra, amikre figyelni kell. Az Ai4DEV után, illetve annak továbbfejlesztéseként a DevOps és SysOps csapatok képzése is terveink között szerepel”
– zárta Hajtós Bertalan.
Egy ilyen képzés során kiemelt figyelmet kell fordítani az AI értékének megértésére és a felmerülő etikai kérdésekre is. Az alkalmazott technológiák nemcsak technikai szempontból fontosak, hanem a csapatok közötti együttműködést is erősíthetik, amikor az MI-alkalmazások révén a feladatok hatékonyabb delegálására kerül sor. A menedzsment és a fejlesztői csapatok közötti párbeszéd kulcsfontosságú a sikeres implementációhoz.
Összegzésül elmondható, hogy a mesterséges intelligencia egyre fontosabb szerepet kap a DevOps és SysOps területeken, ami ezzel párhuzamosan sosem látott kihívások elé állítja a szakembereket.
A siker kulcsa abban rejlik, hogy a szakemberek hogyan képesek integrálni az AI eszközöket a meglévő folyamatokba. A megfelelő képzés segíthet a rendszerek teljesítményének optimalizálásában, a hibakeresési folyamatok javításában és az agilis fejlesztési környezetek kialakításában. Az AI-alapú döntéshozatali módszerek megértése és alkalmazása kulcsfontosságú a vállalatok számára, hogy versenyelőnyre tegyenek szert a dinamikusan változó piacon. A folyamatos tanulás és alkalmazkodás biztosíthatja a sikeres implementációt és a jövőbeli kihívásokra való felkészülést.