Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

„Ebben a szakmában sosincs két egyforma nap”

MEGOSZTÁS

Sándor Barnabás egy hónapja erősíti a 4iG csapatát. A fiatal szakember hatalmas kihívást kapott, hiszen a kiberbiztonsági terület cégcsoport szintű szakmai vezetője lett. Karrierről, példaképekről, technológiákról és az előtte álló kihívásról kérdeztük.

Kiss Franciska: Az informatika meglehetősen izgalmas karrierút. Mindig is erre a pályára készültél?

Sándor Barnabás: Eredetileg nem készültem IT területre, de az érdeklődés mindig jelen volt az életemben. A gimnázium alatt és után hangosítással és rendezvényszervezéssel foglalkoztam, volt saját vállalkozásom is, emellett pedig weboldalakat készítettem, de mindig érdekelt a kiberbiztonság is. Amikor körvonalazódott, hogy mivel szeretnék foglalkozni, még nem így hívták, de tudtam, hogy ez lesz a jó irány számomra.

KF: Miért pont az informatika és azon belül is, miért épp a kiberbiztonság? Mi volt az, ami megfogott ebben a szakmában?

SB: Technokratának vallom magam, és emellett nagyon szeretem „megvédeni” a dolgokat. Eredetileg had- és biztonságtechnikai mérnöki alapdiplomám van, tehát nem áll távol tőlem a fizikai biztonság, védelem. Ugyanakkor, ami a kiberbiztonságban vonz, hogy folyamatosan pörög a piac. Én magam is nagyon pörgős vagyok, szükségem van a változatosságra, ebben a szakmában pedig sosincs két egyforma nap.

KF: PhD előtt állsz. Milyen témát kutatsz és miből írod a doktorid?

SB: Az okosépületek IoT kiberbiztonságát választottam doktorim témájaként, amiben egy olyan keresztrendszert készítettem el és mutatok be, amivel egy ilyen épület auditálható. Július 11-én lesz a nyilvános védésem.

KF: Korábban a MOL-nál dolgoztál, hogy kerültél a 4iG kötelékébe?

SB: Alapvetően új lehetőségeket kerestem, és valahogy megtalált ez a pozíció. Egyelőre úgy érzem, hogy nagyon találkoztak az elképzeléseink, mert a szakmai tudás mellett az is értéket képvisel, hogy média és konferenciamegjelenéseken keresztül képviselhetem a cégcsoportot, magas szakmai színvonalon.

KF: Vezetőként azt gondolom rengeteg felelősséged van. Milyen vezetőnek tartod magad vagy kérdezhetném úgy is, hogy milyen vezetői módszertant követsz?

SB: Rengeteg módszert tanultam és olvastam, és megfigyelőnek tartom magamat. Először megpróbálom megérteni az adott helyzetet, majd kialakítani róla egy képet. Vezetőként pedig azt az elvet vallom, hogy az ember igenis merjen kilépni az „ego zónából” és merjen alkalmazni magánál okosabb embereket.  Tulajdonosi szemléletemnek köszönhetően igyekszem úgy döntést hozni, hogy számításba veszem a többi területet is, illetve, hogy a döntésem vajon milyen hatással lesz a konkrét üzleti folyamatra.

KF: Jelenleg mik a legnagyobb kihívások, amik előtted állnak az új pozíciódban?

SB: Átlátni és felmérni teljes egészében és komplexitásában a vállalatcsoport minden tagvállalatának kiberbiztonsági érettségét. Ez hatalmas feladat, mert számos tagvállalatunk eltérő értettségi szinten helyezkedik el, nekem pedig meg kell találnom azt a közös kiberbiztonsági alapot, ami vezetői és szakmai szempontok alapján elfogadható és követhető. Nagy kihívás lesz az üzlet és a kiberbiztonság egészséges kultúráját kialakítani. Elvégre, ha túl biztonságos, az sem jó, hiszen lassíthatja az üzleti folyamatokat és ellehetetleníti a munkát. Ellenben, ha nem védekezünk megfelelően, az az adataink és az üzlet rovására mehet.

KF: IT-biztonsági vezetőként mi az a technológia/megoldás, amivel a legszívesebben dolgozol/dolgoznál?

A mesterséges intelligencia felkapott téma, azt gondolom, ezzel nagyon sokat érdemes foglalkozni, mert rengeteget segíthet a napi munkavégzésben. Privátban rendszeresen használtam,  a 4iG-n belül pedig kiberbiztonsági szempontból teszteljük és dolgozunk a szabályzásán, hogy ha adott esetben bevezetésre kerül, akkor a munkavállalók például még véletlenül se osszanak meg üzleti adatokat a ChatGPT-vel.

Jó technológia, szívesen dolgoznék vele, mert ha jól használja az ember sokat tud segíteni. Például képes összeállítani akár egy vezetői összefoglalót, rendszerezi egy primer kutatási anyag outputjait, vagy csak összegez egy órákon át tartó online megbeszélést; ezek pedig kétségtelenül nagyon hasznosak és felgyorsítják a munkát.

KF: Mi a véleményed, milyen kiberbiztonsági kihívások fogják meghatározni az elkövetkező öt évet az üzleti életben?

SB: Azt gondolom a mesterséges intelligencia fogja meghatározni a következő 5-10 évet. Tekintettel arra, hogy már kódot ír, rengeteg lehetőség rejlik benne. Szerintem el fogunk jutni oda a gépi tanulás által, hogy egymást tanítják a modellek. Hogy ez hova fut ki, azt még nem lehet látni, de semmiképp sem kell gondolni a gépek lázadására. Az biztos, hogy át fogja formálni a munkaerőpiacot, viszont ez ugyanolyan, mint az iparosodás korában, amikor eltűntek és megjelentek új munkakörök, feladatok.

KF: Van olyan ember, aki nagy hatással volt rád, a világhoz és munkához való hozzállásodra?

SB: Ez egy érdekes mix. Egyrészről apukámtól rengeteg mindent tanultam, ő maga is tulajdonos-cégvezető és sokat tanultam tőle a menedzsmentről, az üzletről. De ugyanúgy a példaképek között említhető Elon Musk és Steve Jobs, akik noha megosztó figurák, de igyekszem elsajátítani azt a szemléletet, amivel rendelkeznek.

Ezen kívül a sport is nagy hatással volt és lesz is rám. Sportoló családból származom, a szüleim NB1-es kosárlabda játékosok voltak, én magam is 20 éves koromig játszottam, de egy sérülés miatt le kellett zárjam életem ezen szakaszát. A sport fegyelmet ad, ami nagyon jó kiindulási alap, főleg, ha gyerekként kezdi az ember. A kiberbiztonságban pedig a fegyelem nagyon jól jön.

KF: Mi az, ami kikapcsol?

SB: A sport és a búvárkodás. Nálam az oktatás sok helyen megjelenik, így a búvárkodásban is, épp merülésvezetői szintre készülök.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!