A 2022-es év legelején még valamivel több mint 172 dollárt adtak egy Apple részvényért a tőzsdén, ez az érték december 28-án már csak 126 dollár volt. A technológiai szektorban azzal nincs egyedül a társaság, hogy csökkent a papírjai értéke, viszont abban, hogy mennyivel esett vissza a cég értékelése, könnyen lehet, hogy rekordot döntött.
Az Apple volt az első tőzsdei vállalat, amelynek piaci értéke meghaladta a 3000 milliárd dollárt, és még az idei évet is 2960 milliárd dolláros értéken indította a társaság. Ez csökkent le 2022 végére 2000 milliárd dollárra, vagyis nagyjából harmadával. A háttérben alapvetően makrogazdasági folyamatok húzódnak meg, de azért azt is érdemes megemlíteni, hogy mind a számítógépek, mind az okostelefonok piacán elég kemény év volt, vagyis a cég szempontjából két területet is érzékenyen érintett az általános gazdasági helyzet, ami mind a lakossági, mind az üzleti felhasználóknál éreztette hatását. Ráadásul a december 28-i, mindössze 126 dolláros részvényárfolyam az idei legalacsonyabb, és most a nagy kérdés, hogy 2023-ban vajon folytatódik-e az árfolyamesés, vagy magára talál a cég.
Akvizíciós gondok
A Microsoft jelenleg a második legértékesebb technológiai vállalat a piaci értékelés alapján. A társaság papírjai december 28-án 234,53 dolláros szinten zárták a kereskedést, míg idén január 3-án még 314 dollárt adtak egy részvényért. A vállalat részvényei egyébként 2022-ben október 31-én érték a legkevesebbet, akkor mindössze 221,39 dolláros áron forogtak. A cég piaci értéke az év elején még 2210 milliárd dollár volt, ez az esztendő végére 1748 milliárd dollárra esett vissza.
A vállalat irodai alkalmazáscsomagja mind a magánfelhasználók, mind a vállalkozások többsége számára megkerülhetetlen, az Azure felhőszolgáltatásuk folyamatosan fejlődik, ugyanakkor a számítógép piac gyengélkedése értelemszerűen hatással van az operációs rendszerükből származó forgalomra. A Microsoft erős szereplőnek számít a videójátékok piacán is, és javítaná is pozícióját az Activision Blizzard felvásárlásával, amit viszont a világ versenyhatóságai nem néznek túl jó szemmel, több országban is komolyan vizsgálják az ügyletet. Persze a nagy rivális Sony is igyekszik megakadályozni, hogy összejöjjön és valószínűleg ez a tranzakció, illetve a körülötte lévő bizonytalanságok is szerepet játszottak abban, hogy ennyit esett a cég részvényeinek árfolyama.
Nem örülhettek az Alphabet – a Google anyavállalata – részvényesei sem a társaság idei teljesítményének, legalábbis ami a tőzsdei szereplést illeti. A vállalat papírjai egy év alatt mintegy 37 százalékot veszítettek értékükből. Az évet még 137 dolláros áron indították, míg december 28-án már csak 86,46 dolláron zárták a kereskedést. Ez persze a cég piaci értékét is látványosan visszavetette igaz még így is beférnek az ezermilliárdos társaságok klubjába. Az év elején viszont még 1915 milliárd dollár volt a piaci kapitalizációja az Alphabetnek, amit ráadásul még növelni is tudtak, február legelején már 1950 milliárd dollár fölött volt ez az érték.
Azt követően viszont kisebb megszakításokkal folyamatos esést láthatunk az árfolyamgörbén, ami tulajdonképpen érthető, hiszen a bizonytalan gazdasági környezet nem kedvez a hirdetési piacnak, ahonnan a vállalat bevételének túlnyomó része származik. December 28-án 1115 milliárd dollárt ért a társaság, ami azonban nem a legalacsonyabb értékelése 2022-ben, ugyanis november első napjaiban 1100 milliárd dollár alá is lesüllyedt a cég értéke.
Hatalmas zuhanás
Nem kerülte el az általános visszaesést az Amazon sem, ráadásul a cég a technológiai szektor legnagyobbjai közül a leglátványosabb visszaeséssel kellett, hogy szembenézzen a részvényárfolyama kapcsán. Egy év alatt ugyanis a felére csökkent a vállalat papírjainak értéke, 162,5 dollárról 81,8 dollárra. Ezzel párhuzamosan a január elején még 1700 milliárd dollárt meghaladó piaci érték az év végére kevesebb mint 840 milliárd dollárra zuhant.
A társaság esetében szintén a makrogazdasági körülményeket kell keresni a látványos visszaesés hátterében, hiszen az e-kereskedelmi piac meghatározó szereplőjeként a fogyasztói vásárlóerő aktuális alakulása alapvetően befolyásolja, hogy milyen forgalmat és nyereséget tud felmutatni a cég. Az idei évben a gazdasági lassulás, a világszerte gondot okozó gyorsuló infláció, valamint az emelkedő energiaárak miatt értelemszerűen kevesebb elkölthető pénzük maradt az embereknek, amit megérzett az Amazon is.
Technológiai óriáscégek részvényárfolyamainak alakulása 2022-ben
Forrás: Yahoo Finance, ICT Global gyűjtés
(dollár)
2022. január 03. 2022. december 28.
Apple 172,17 126,04
Microsoft 314,04 234,53
Alphabet 137,00 86,46
Amazon 162,55 81,82