Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Robokutyák érkeznek az ukrajnai frontvonalakra

MEGOSZTÁS

Az Ukrajnában bevetésre kerülő robotkutyák komoly kérdést vetnek fel. Az elvileg felderítő, aknamentesítő munkát végző szerkezetek mennyire automatizálhatók, képesek-e csoportban működni, morálisan pedig, hogy a négylábú gépek átalakíthatók-e gyilkos robotokká.

Négylábú robotkutyák sokáig a tudományos-fantasztikum világában, majd konkrét alkalmazásokkal alig kecsegtető projektekben, laboratóriumokban és főként látványos bemutatókon kápráztatták el az érdeklődőket. A 2010-es években, jórészt a területen világelső Boston Dynamics fejlesztéseinek köszönhetően tényleges termékké váltak, a futással, szaltókkal és más ugrásokkal, lépcsőmászással, ha kell, énekléssel történő elkápráztatás, a látvány mellett hasznos tevékenységekre is képesek.

A négylábú gépek elsősorban katonai és biztonsági alkalmazásokban tűnnek fel, több hadsereg tesztelte és használja őket. Spot, a militarizált robokutyát nem értékesítő Boston Dynamics a kétlábú humanoid Atlas mellett leghíresebb robotja pedig egy norvég olajtársaságnál talált munkát magának, olaj- és gázkitermelő vízi járműveket figyel, és az amerikai bűnüldözésben szintén aktív, le is lőttek már egyet. (A gép 2019 szeptembere óta bérelhető.)

 

Irány a donyecki front!

Két másik robotkutya-típus kevésbé békés körülmények között, a 2022 óta orosz inváziótól szenvedő és a betolakodók ellen minden lehetséges technológiával, saját fejlesztésű drónokkal, mesterséges intelligenciával, kommunikációs eszközökkel védekező ukrán hadseregben tűnt fel. Nem meglepő, sőt, állítólag mindkét fél bevetett már az MI-apokalipszisekben „népszerű” gyilkos robotokat, az ellenséget automatikusan és emberi felügyelet nélkül lokalizáló, majd megsemmisítő rendszereket. Dokumentáltan Líbiában használtak először ilyen gépeket.

 

Felmegy a lépcsőn

 

Augusztus első hetében a 28. ukrán gépesített dandár speciális egysége, a Kurt’s Company Insta-videót posztolt egy robokutya tereptűrő-képességi tesztjéről, három nappal később pedig lerombolt lakónegyedben tűnt fel, valahol Donyeck környékén. Később sajtóorgánumok beszámolóiban szerepelt, hogy az Egyesült Királyság székhelyű Brit Alliance harmincnál több másodikgenerációs BAD2 robokutyát szállított Ukrajnának.

 

Fejel

 

Vannak elsőgenerációsok is, ők a kínai Unitree Go-2 átdolgozott változatai, míg a második generáció egy rivális kínai cég, a Deep Robotics gépén (Lite3 Venture) alapul. Az ukrán hadsereg érthető okból használja pont ezeket a robotokat: míg Spot már 2020-ban majdnem hetvenötezer dollárba került, addig a Kínából az Egyesült Királyságon keresztül a kelet-ukrajnai frontra került, és ott debütált BAD-generációk ára két-háromezer dollár.

 

Nem gyilkos robotok

Egyikük sem rémálmaink gyilkos robotja, kioltás helyett mentenek életeket. Felderítő, megfigyelő, akna- és csapdamentesítő és logisztikai küldetésekben, például felszerelés szállításában vesznek részt. A hetven centi magas, tizenkét kilós BAD2 hét kiló teher cipelésére alkalmas, szükség esetén robotkarral bővíthető (a másik tömege valamivel nagyobb, közel tizenöt kiló). 15 km/h a sebességük, egy kicsit gyorsabbak az embernél. Infravörös kamerákkal és nem pontosított más szenzorokkal rendelkeznek, a látottakról nagyfelbontású álló- és mozgóképeket küldenek az irányítóközpontba.

 

Terhet cipel

 

Mindegyik, különösen a terepen végzett keresőtevékenység életveszélyes. Az egység parancsnoka elmondta, hogy a robokutyákat tömegesen is be kívánják vetni, de azt már nem pontosította, hogyan.

Ezek a munkák általános robotfejlesztési trendhez kapcsolódnak: évek óta készítenek az ember számára kockázatos, nehezen megközelíthető vagy megközelíthetetlen környezetekben, például romok között keresési-mentési feladatot végző robotokat, robotrajokat.

 

Mégis fegyver lesz belőlük?

Csakhogy a „kutyák” másra is átalakíthatók: az olcsó kamikaze drónok eddig beváltak, és a robotokat is meg lehet úgy barkácsolni, hogy drónok által nehezen navigálható terepen, például épület belsejében, lövészárkokban semmisítsenek meg célpontokat. Nem megoldhatatlan feladat, hiszen egy másik Unitree robotot Kínában géppuskával szereltek fel. de Ukrajnában még nem tartanak itt, egyelőre érzékelők az összes „fegyverzetük.” Célpontokat viszont képesek felderíteni. Tárolt adataik távirányítással törölhetők, ami különösen hasznos egy háborúban.

 

Pihen

 

Fegyverré alakításuk anyagi szempontból is kényes kérdés: a drónok nagyságrendekkel olcsóbbak, és a BAD-ek ára ugyan nem hetvenötezer, hanem háromezer (konfigurációtól függően akár hat-nyolcezer) dollár, de még az is sok öngyilkos küldetésekhez. Támadó feladatok kivitelezése azonban önmegsemmisítés nélkül is megoldható, rádióirányítású kilövő mechanizmus fejlesztése kell hozzá.

 

Robokutyák egymás között

 

Kérdés még, hogy Ukrajna meddig tud közvetítőkön keresztül háborús célokra használható alaprobotokat vásárolni Kínától. Az ázsiai szuperhatalom ugyanis le akarja állítani ezt a bevett gyakorlatot, és elvileg sem az oroszoknak, sem az ukránoknak nem szándékszik ilyen robotokat értékesíteni.

 

Képek: DEEP Robotics

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!