Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

MI-chipeket halmoznak fel a befektetők

MEGOSZTÁS

Szilícium-völgyi kockázati tőkések nagymennyiségű hardvert vásárolnak fel, hogy általuk támogatott startupok könnyebben hozzáférjenek a szükséges számítási kapacitásokhoz.

Új jelenség észlelhető a mesterségesintelligencia-fejlesztésben.

Az óriási médianyilvánosság előtt folyó MI-versenyfutás egyre áttekinthetetlenebb, a nagyágyúk mellett rengeteg startup is érintett. Most kockázati tőkés befektetők nagymennyiségben vásárolnak, halmoznak fel a mesterségesintelligencia-modellek – és az Egyesült Államok és Kína közötti chipháború – alapját adó grafikus feldolgozó egységeket (GPU-kat).

A befektetők a hardvert vagy MI-startupok bevonzására használják, vagy (inkább) portfoliójukba tartozó vállalkozásoknak kínálnak nagyon olcsón vagy ingyen számítási kapacitásokat.

Elképesztő pörgés van

A Szilícium-völgy egyik jól ismert kockázati tőke befektető nagyágyúja, az Andreessen Horowitz (A16Z) halmozza fel a legnagyobb GPU-készletet startupoknak. Több mint húszezer GPU beszerzését tervezik, köztük a piacvezető Nvidia H100-ból is jópár darabot. Darabonként többtízezer dollárért értékesíthetők, és többé-kevésbé elegendők kompetitív nagy nyelvmodellek (large language models, LLM) trenírozásához.

Az A16Z piaci ár alatt vagy az általa finanszírozott startupok részvényeiért cserébe biztosít hozzáférést a hardverhez. Egyelőre nem világos, hogy az alap maga vásárolt GPU-kat, vagy harmadik fél felhőszámítás-szolgáltatónak fizet a hozzáférésért.

 

Amikor kevés a grafikus feldolgozó egység

 

Az A16Z által anyagilag támogatott Luma AI a kockázati tőkealap számítási erőforrásait használva, júniusban bemutatta a Dream Machine videógenerálót. Amit Jain alapító-vezérigazgató elmondta: azért utasítottak vissza nagyon sokat ígérő befektetőket, mert az A16Z GPU-kat ajánlott nekik. A nyilatkozat jelzi a GPU-k értékét.

Elképesztő mennyire pörög az eredetileg játékokhoz fejlesztett grafikus feldolgozó egységek piaca, az Nvidia az utóbbi néhány évben vált a világ egyik legnagyobb vállalatává, hónapok óta, hol ők, hol a Microsoft, esetleg az Apple számít a földkerekség leggazdagabb cégének. A verseny dinamikáját és a kvázi naponta változó viszonyokat jelzi, hogy az elsőség többet változott idén, mint tavaly egész évben (akkor az Apple volt a number one).

Kockázati tőkealapok a mesterségesintelligencia-innovációért

2024 elején viszont akadozott a legjobb GPU-k ellátási lánca. Azóta a hiány jelentős mértékben enyhült, de nagy modellek betanításához és futtatásához szükséges számítási kapacitáshoz még mindig nem könnyű hozzáférni.

Erre figyelt fel és lépett az egyébként más befektetők példáit követő A16Z. Ők igyekeznek megoldani az anyagiakban általában nem dúskáló startupok problémáját. A magas árak más szempontból is gondot okoznak: torzítják a versenyt, csak óriásvállalatok engedhetik meg maguknak a mérhetetlen költekezést, az ő modelljeik szabadalmakkal védettek, miközben a nyílt forrású alapokon dolgozó startupok nem bírják a tempót. Ha így folytatódik, lelassulhat az innováció.

 

Több a GPU, jobban pörög a fejlesztés

 

Ezért is megsüvegelendő, amikor pénzügyi alapok – nyilván nem önzetlenül – segítenek induló vállalkozásoknak az MI-fejlesztésben.

2023-ban az Index Ventures fizetett az Oracle-nak a H100 és az A100 GPU-khoz való hozzáférésért, majd a portfóliójába tartozó startupok ingyen dolgozhattak velük.

Nat Friedman, a GitHub korábbi vezérigazgatója és az egykori és mai startupoknak, mint a GitHub, a Character.ai, a Perplexity.ai és az Uber tőkét szolgáltató Daniel Gross induló vállalatoknak bőven piaci ár alatt kínálja négyezernél több GPU-ból (2500-nál több Nvidia H100) álló szuperszámítógép-csoportja, az Andromeda Cluster használatát.

A Microsoft Azure felhőszolgáltatásán keresztül engedélyezi saját kockázati tőkealapja, az M12 és a kockázat-akcelerátor Y Combinador által finanszírozott startupok ingyenes hozzáférését a hardverhez.

Mi lesz, ha esik a GPU-k ára?

Nem mindenki ért egyet a GPU-felhalmozással. David Cahn, az A16Z versenytárs Sequoia Capital partnere szerint hiba. Képzeljük el, hogy ezek az alapok nagymennyiségű drága hardvert raktároznak, aztán az árak hirtelen és gyorsan elkezdenek esni. Egyébként is esni fognak – véli, és akkor a startupok és a kisebb fejlesztők könnyebben hozzáférnek majd a szükséges számítási kapacitásokhoz.

 

Végtelen lehetőségek

 

Az Nvidia nemrég jelentett be két új modellt: a B100-at és a B200-at. Ha piacra kerülnek, a régebbi GPU-k, például a H100 törvényszerűen olcsóbb lesz, miközben kockázati tőkések tízezreket birtokolnak belőle. Más megoldások is jöhetnek. Nyilván ők is tisztábban vannak vele, mint ahogy a támogatott startupokban is komoly fantáziát láthatnak.

Ezek a kezdő vállalkozások ingoványos, de az MI felpörgésével egyre forróbb terepnek számítanak. Kockázati tőkések versengenek a korai részvényeikért, mert elvileg bármelyikből lehet új OpenAI vagy DeepMind. Pénzügyi támogatás mellett gyakran adnak tanácsokat, segítenek kapcsolati hálók kiépítésében, munkahelyiségeket biztosítanak számukra.

Most már számítási kapacitást is, hogy valóra váltsák mesterségesintelligencia-álmaikat.

 

Képek: DeepLearning.AI

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!