A Nagy Kínai Tűzfal vagy egyszerűen csak Nagy Tűzfal a kínai kormány által a – Hongkongot és Makaót nem érintő – helyi internet szabályzását célzó jogi intézkedések és technológiák összessége, lényegében a világháló cenzúrázása, a helyi fogyasztókhoz eljutó és általuk készített tartalmak szűrése. Megakadályozza vagy leredukálja válogatott külföldi weboldalak (Google Search, Facebook, X, Wikipedia stb.) és appok elérését, lelassítja a határokon átnyúló online forgalmat. (A kifejezést 1997 óta használják.)
Egy másik Nagyfal…
A tűzfal az internet gerincét adó TCP/IP protokollcsalád egyik fő tagja, a net legfontosabb szolgáltatásaihoz elérést biztosító TCP (átvitel-irányító protokoll) csomagjaiban kulcsszavak és politikailag érzékeny kifejezések ellenőrzésével működik. Ha a csomagokban ilyenek jelennek meg, lezárja a hozzáférést. Ha egy link le van zárva, a tűzfal ugyanannak a gépnek a többi linkjét is blokkolja. Külföldi vállalatoknak alkalmazkodniuk kell a helyi szabályozáshoz. Így a vezetés szemszögéből veszélyes és illegális tartalmak nem, pontosabban csak a macerásabb virtuális magánhálózatokon (VPN) jutnak el a kínai felhasználókhoz.
Így működik a Nagy Tűzfal
A cenzúra mellett a Nagy Tűzfal a kínai belföldi internetes gazdaságot is komolyan befolyásolja: előnyben részesíti a hazai cégeket, csökkenti külföldi internetes vállalatok termékeinek a hatékonyságát.
A kormány változatos módszerekkel igyekszik kontrollálni a tűzfalat: keresési eredményeket módosítanak, nemzetközi konglomerátumokat tartalmak eltávolítására köteleznek. 2013-tól formálisan a Kínai Kibertér Adminisztráció (CAC) működteti.
Műholdas internetszolgáltatás
Az utóbbi években, például az Elon Musk Starlinkje körüli médiafelhajtás miatt is egyre népszerűbb lett a műholdas internet, az internet elérésének egyik új formája. A kínai kormány friss intézkedései azt sugallják, hogy biztosra akarnak menni: a helyi internet űralapú szélessávú változatát az online cenzúra jól működő rendszerével együtt kell telepíteni.
Musk műholdjai
Műholdas internetszolgáltatásokkal (például a Starlinkkel) elvileg megkerülhető a kontroll, a felhasználók műholdon keresztül kapcsolódhatnak az országon kívüli, tehát a kormány által nem ellenőrzött földi állomásokhoz. A CAC gyorsan lépett is: a műholdas berendezéseket és szolgáltatásokat kínáló cégek tevékenységét előzetes ellenőrzéssel fenyegető szabálytervezetet tett közzé. A kontroll visszaszerzéséről van szó.
Kína jelenlegi problémája, hogy nem kínai vállalatok dominálják a műholdas internet-teret. A vezetőség változatlanul mindent megtesz, hogy a lakosság ne férjen hozzá cenzúrázatlan információkhoz, de például a Starlink megnehezítette a tűzfal dolgát. Mindenesetre azt megelőzően akarnak hatékony ellenlépéseket tenni, hogy a probléma túl nagyra, esetleg kezelhetetlenné nőne.
Mi lesz?
Műholdas internetszolgáltatások a felhasználónak csatlakozást biztosítanak az alacsony Föld körüli pályán keringő nagy műholdakhoz. Azok földi állomásra továbbítják webes lekérdezéseinket. Az új törvénytervezet alapján kínai területen érintett szolgáltatóknak garantálniuk kell, hogy az összes adatot ottani létesítményeken keresztül mozgatják. Ezek a helyi internet infrastruktúrához kapcsolódnak, és így a felhasználói lekérdezések nem tudják megkerülni a Nagy Tűzfalat.
Egyelőre nem egyértelmű, hogy a kormány a gyakorlatban hogyan érvényesíti az intézkedést. Mivel a műholdas internetterminálok mobilak, nehéz eldönteni, hogy Kínában használják őket, vagy sem. Opció lehet a felhasználó számlázási címére kapcsolódás, például az Apple így cenzúrázza helyi Apple Store-ját. A másik a törvényt be nem tartó vállalatok megakadályozása termináljaik kínai értékesítésében.
A tervezet értelmében műholdas szolgáltatóknak licenceket és más engedélyeket kell beszerezniük szolgáltatásaik nyújtásához, eszközök helyben történő gyártásához, összeszereléséhez és értékesítéséhez.
Ha a műholdas internet a kínai földi interneten keresztül jut az országba, ugyanazok a megszorítások érvényesek rá, mint bármilyen más internetes kapcsolatra. A hatóságok megkövetelik a szolgáltatóktól, hogy a tűzfalat implementáló kormányzati adatközpontokba juttassák el a felhasználói lekérdezések másolatát. Ha a felhasználó tiltott honlaphoz akar hozzáférni, a tűzfal detektálja, választ küld a webkliensére, amely vagy megszakítja a kapcsolatot, vagy rossz IP-címet küld vissza.
Műholdas internet
Kína végül valószínűleg ugyanúgy fogja kezelni a műholdas szolgáltatókat, mint a többit, amit az új javaslat azon kitétele támaszt alá, hogy a működtetőknek össze kell gyűjteniük a felhasználók személyazonossági adatait, a visszaéléseket pedig jelenteniük kell a hatóságoknak.
Elon Musk megint kulcsszereplő
Ha viszont valakinek sikerül szabályozatlan terminált becsempésznie az országba, a kormány nehezebben tudja érvényesíteni a cenzúrát. Esetleg Kína-szerte parabolaantennákat telepítenek, amelyek észlelik a nem jóváhagyott műholdas szolgáltatókkal folytatott kommunikációt, majd nyomást gyakorolnak az érintett cégekre.
A Starlink esetében nem lenne nehéz. Elon Musk Teslája nagymennyiségben gyárt és értékesít járműveket Kínában. Ha a céget a piaci hozzáférés elzárásával fenyegetnék, valószínűleg beadnák a derekukat. Ugyanezt másokkal is megtehetik.
A tűzfal kibővítésének másik problémája, hogy Kína exportálhatja is az online cenzúrát. Több helyi vállalat, a Starlink-kel versengve, saját műholdas internetet fejleszt, és nekik is meg kell felelniük a tervezetben előírtaknak. Az állami cenzúra miatt a kínai kereskedelmi műholdas szolgáltatások más hasonló rezsimeknek is megtetszhetnek.
A behálózottság nő, az információ szabad áramlása csökken.
Képek: Flickr, Viasat, Wikimedia Commons, Flickr