Semmi meglepő nincs abban, hogy a mesterséges intelligencia (MI) a munkaerőpiacon is jelen van, sőt, inkább az lenne furcsa, ha nem lenne ott. De egyelőre nem abban az értelemben, amitől sokan tartanak: még nem vesz el tömegesen állásokat, humán dolgozók sokaságát nem helyettesítik gépekkel. A valóság persze jóval árnyaltabb lesz: az MI, a robotika és az automatizáció teljes megvalósulásával – mint minden eddigi diszruptív technológia esetében – új állások is teremtődnek. A nagy kérdés: mennyivel több munkahely szűnik meg, mint amennyi létrejön?
Ennyire persze ne rohanjunk előre a bizonytalan jövőbe, továbbá a váltás nem egyik pillanatról a másikra, hanem fokozatosan fog megvalósulni. A folyamat azonban visszafordíthatatlan, és már meg is kezdődött, bár aligha mondaná meg bárki is, hogy mikor.
Komoly piaca lett a munkaerőpiaci MI-nek
Ma ott tartunk, legalábbis a világ fejlettebb részein, hogy alkalmazók és reménybeli alkalmazottak egyaránt élnek a technológia adta lehetőségekkel: munkaadók alkalmaznak munkaerő-felvételi eszközöket, és a leendő munkavállalók úgyszintén rendelkeznek ilyenekkel. Ezek a megoldások egyre inkább MI-alapúak.
Esélyeiket javítandó, az álláskeresők nagy nyelvmodelleket (large language models, LLM) és beszédről szövegre konvertáló alkalmazásokat használnak előszeretettel (már aki persze). Egyes startupok eleve nekik dolgoznak, célzott termékekkel látják el a piacot.
Ilyen app segíti az állásinterjúra várókat
A jelentkezők a ChatGPT-vel vagy hasonló szöveggenerátorokkal gyorsan megírhatják az önéletrajzukat, kísérőleveleiket és válaszolhatnak az állás betöltésével kapcsolatos kérdésekre. Az MI tovább is léphet egy szinttel: lehetővé teszi, hogy valaki – humán vagy mesterséges intelligencia – helyettesítse a jelentkezőt.
Több ilyen szolgáltatás létezik
A LazyApply, a Simplify Jobs és a Talentprise munkákat talál, nyomon követ álláskínálatokat, válogat belőlük. Emellett segítenek önéletrajzok és kísérőlevelek megírásában. A londoni AiApply hasonlókat kínál, de a felhasználó okulására álinterjúkat is levezényel. Például Elon Muskkal, mintha a Tesla és a SpaceX mindenható főnöke is a munkaerőpiacon keresgélne, hátha valahol pont top IT-menedzserre és CEO-ra van szükség.
Elon Musk állást keres…
Az infokom (és más) technológiákban otthonosan mozgó interjúalanyok azért szeretnek beszéd-szöveg (speech-to-text) modelleket használni, mert interjú közben, valósidőben is képesek segítséget nyújtani nekik. Az Otter.ai online szolgáltatást eredetileg munkahelyi asszisztensnek találták ki, jegyzeteket kell készítenie, audióanyagokat leírnia, valamint összefoglalókat gyártania találkozókról. Jelen esetben viszont teljesen más funkcióban használják: az állásjelölt harmadik félnek küldhet átiratot, az illető pedig válaszokat sugallhat neki. Az MI közvetít kettejük között.
A szoftverfejlesztési verziókövetést kínáló, elosztott verziókövetését és forráskód-kezelést elérhetővé tevő GitHub is jól jöhet a hozzáférés-kezeléssel és sok más együttműködési funkciójával. A platformon elérhető eszközök képesek elolvasni a Google Meet zárt feliratait, továbbítani azokat a ChatGPT-nek, majd a generált válaszokat eljuttatni a jelentkezőnek.
A San Franciscói Final Round az interjú-kérdéseket leíró és általa ajánlott válaszokat generáló appot kínál. Fejlesztőknek lehet érdekes, hogy a cég jelenleg kódolási interjúkhoz ajánlott változatot tesztel. Az alkalmazás feltételezhetően tesztproblémát bemutató képernyőképet (az éppen aktuális képernyőről) készít, majd kódgeneráló modellel megosztja azt. A modell kódot javasol, és lépésről lépésre elmagyarázza, hogyan működik, végül pedig eseteket tesztel.
Mit mondanak a szabályozók?
Munkáltatók szintén MI segítségével szűrhetik a képesített jelöltek önéletrajzát, azonosíthatják a potenciálisan felvehetőket, elemeznek videóinterjúkat. Az MI áramvonalasítja, leegyszerűsíti a munkaerő-felvételt.
Egyes munkaadók szerint ezek a technológiák csökkentik az emberi döntéshozók előítéleteit, kritikus hangok viszont pont az ellenkezőjére figyelmeztetnek: az MI-alapú döntéshozás is bőven lehet elfogult.
Mire ügyeljünk?
Az USA-ban országos szinten semmiféle törvény nem szabályozza ezt a gyakorlatot, de például New York City megköveteli a munkaadóktól az automatizált állásfelvételi szoftver auditálását (amennyiben használják). Illinois és Michigan kötelezővé tette munkaadók számára a jelentkező beleegyezését videóinterjúkhoz. Engedély nélkül nincs interjú, nem elemezheti azt az MI.
Az Európai Unió vonatkozó szabályozása, az MI-törvény alapján a munkaerő-felvétel a speciális felügyeletet és gyakori auditot igénylő, magas kockázatú alkalmazások közé tartozik. Máskülönben nem lehetne kiszűrni az elfogultságot.
Az MI munkaerőpiaci használatát illetően, a legnagyobb figyelem (és a legtöbb pénz) a munkáltatókra irányul. Az általuk keresett jelöltek azonban mindinkább támaszkodnak a figyelemfelkeltésben is jó MI-re.
A LinkedIn 2023 végén készített felmérése alapján az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban az egy évvel korábbinál tizenöt százalékkal többen jelentkeztek állásokra. A munkáltatók többsége az MI-nek tudta be a változást.
Képek: LazyApply, SimplifyJobs, Talentprize, AiApply